Jak vybrat správný brusný papír

 Dílna 
27. září 2015 18:55 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Kvalitní brusný papír urychluje práci.  Wikimedia Commons/Simon Eugster
Je důležité vybrat správný druh brusného papíru na každou konkrétní práci. Ať už se snažíte vytvořit saténově hladký povrch na nátěru nebo odstranit vrstvu staré barvy, správný brusný papír představuje část rozdílu mezi úspěchem a zklamáním.

Smirek je minerál, který se díky své zrnitosti a tvrdosti hodí na broušení – odstraňování vrstev opakovaným působením brusiva z dřevěných, ale i kovových povrchů. Použijete ho jak na ruční, tak i strojové broušení, třeba elektrickou bruskou. Ale co vlastně odstraňuje vrstvy? Brusná zrnka nalepená na papíře.

Zrnitost

Zrnitost brusného papíru odkazuje na jeho hrubost. Čím nižší je její číslo, tím hrubší papír je. Hrubší brusný papír můžete použít také na zdrsnění hladkého povrchu nebo na tvarování dřeva; střední a velmi jemný papír zase na uhlazování povrchů. Označuje se P a číslem, kdy nejhrubší je označen 20 a nejjemnější 400. Toto číslo odpovídá měrné velikosti zrna podle jeho šířky v určitém rozsahu.

Následující výpis vám usnadní orientaci při rozhodování, jakou hrubost papíru zvolit pro různé úkony:

  • 40 - obrušování hran, obroušení tenké vrstvy, hrubé broušení dřeva, broušení pod nátěr, jemné broušení, přebroušení laku 
  • 60 - obroušení tenké vrstvy, hrubé broušení dřeva, broušení pod nátěr, jemné broušení, přebroušení laku 
  • 80 - odstraňování nátěrů a rzi, broušení pod nátěr, jemné broušení, přebroušení laku 
  • 100 - odstraňování nátěrů a rzi, obrušování hran, broušení pod nátěr, jemné broušení, přebroušení laku 
  • 120 - odstraňování nátěrů a rzi, obrušování hran, obroušení tenké vrstvy 
  • 150 - odstraňování nátěrů a rzi, obrušování hran, obroušení tenké vrstvy, hrubé broušení dřeva 
  • 180 - odstraňování nátěrů a rzi, obrušování hran, obroušení tenké vrstvy, hrubé broušení dřeva, broušení pod nátěr 
  • 240 - odstraňování nátěrů a rzi, obrušování hran, obroušení tenké vrstvy, hrubé broušení dřeva, broušení pod nátěr, jemné broušení 
  • 320 - odstraňování nátěrů a rzi, obrušování hran, obroušení tenké vrstvy, hrubé broušení dřeva, broušení pod nátěr, jemné broušení 

Typy abraziva

Existuje pět hlavních typů brusného papíru, z nichž se ne všechny hodí na práci se dřevem. Skelný papír, kterému se také říká křemenový, je velmi lehký a mívá žlutou barvu. Snadno se rozpadá a jen zřídka se používá na dřevo.

Papír s drceným granátem mívá hnědočervenou barvu a často se používá při práci se dřevem. Neobrousí však dřevo tak rychle jako jiné brusné papíry, zanechá však lepší povrch. Skvěle se hodí na konečné ohlazování.

Oxid hlinitý je dalším běžným typem abraziva na brusné papíry používané při práci se dřevem. Tento typ se nejčastěji používá v elektrických bruskách. Je trvanlivější než granát, avšak nezanechává tak hezký povrch.

Brusný papír s karbidem křemíku bývá tmavě šedý až černý. Používá se především na uhlazování povrchu kovů a na broušení namokro, kde voda slouží jako lubrikant. Obvykle se nepoužívá při práci se dřevem, pouze někdy na vysoce kvalitní povrchy.

A nakonec keramický brusný papír, který je vyroben z jednoho z nejtrvanlivějších abraziv vůbec a dokáže rychle odstranit značné množství materiálu. Často se používá na brusné pásy v pásových bruskách, někdy však také na ruční tvarování dřeva. Obvykle zanechává velmi hrubý povrch, takže při jeho používání musíte dávat dobrý pozor, zvlášť na překližce nebo dýze, kde se může snadno probrousit horní vrstvou a materiál zničit.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum