Jak správně zavlažovat, abyste rostlinám spíše neuškodili

 Zahrada 
02. července 2020 11:20 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Zalévání dešťovou vodou je pro rostliny nejlepší volbou Depositphotos
Jaká voda je nejlepší k zálivce rostlin? Dešťová. Studniční voda je příliš tvrdá, s vysokým obsahem vápníku, ale i nečistá. Zahradní rostliny mají rády neutrální pH a vadí jim překyselení a převápnění. V období, kdy prší, zalévejte pouze rostliny v mobilních nádobách umístěných tak, že se do nádob voda nedostane.

Za horkého počasí nezalévejte přes den, ale nejlépe po ránu, případně k večeru. Za horkého dne tvoří slunce na půdě krustu, část vody se vypaří, zbytečně s ní tedy mrháte. Rostliny mohou utrpět teplotní šok, za velkého horka je nesmíte zalévat chladnou studniční vodou. Voda musí být teplá a odstátá.

Je třeba pumpovat vodu do velké nádoby a nechat ji odstát jeden den. Kapky vody vytvoří na rostlinách obdobu sklíček lupy a květiny se snadno spálí. U zeleniny, která podléhá plísním, se nedoporučuje zalévání večerní, protože nestačí oschnout. Jedinou možností je u nich opatrné zavlažování půdy, aniž by se voda spodní části stonku dotkla. Je lepší vydatné zalévání ráno.

I zálivka dešťovou vodou má svá pravidla

Dešťová voda je měkká, neobsahuje velké množství solí, minerálních látek. Neobsahuje chlór, který rostlinám neprospívá a některé dokonce ničí. Pitná voda je drahá a mnohé rostliny se s ní nesmí zalévat vůbec právě kvůli chlóru. Ideální teplotou dešťové vody je přitom pro zálivku teplota okolního prostředí.

Zálivka dešťovou vodou má svá pravidla. Braňte padání nečistot do sběrné nádoby, lze použít i filtraci. Je vhodné opatřit povrch nádrže poklopem. Po každé sezoně je třeba nádrže na vodu vyčistit, nejlépe několikrát za sezonu. Nebude se vám v nádrži hromadit kal ani množit řasy. Vhodná je dezinfekce nádrže. Použít lze i obyčejný ocet. 

Vystačte si s deštěm

Voda musí proniknout dostatečně hluboko do země, aby kořeny rostly správným směrem, kde mají dostatek tekutiny. Stromy, vyžadují za suchého období 50 l vody každý den. Trocha vody je úplně zbytečná, protože se ke kořenům nedostane. Nejvíce vláhy potřebují stromy ovocné. Okurky se zalévají dobře odstátou vodou, aby nezhořkly. Okurky vyžadují stejně jako papriky menší, ale pravidelné dávky vody. Rajčata zavlažujte velkým množstvím vody. Jejich silné kořeny tím donutíte růst hluboko. Dále čtěte: Pár tipů k zalévání rostlin.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jiří Mádl debutuje jako autor. Vydává knížku a dokončil scénář ke svému třetímu filmu

Styl

Vysoce citlivých dětí je mnoho. Prožívají náhlé záchvaty vzteku, smutku a běžné výchovné metody na...

Dům a zahrada

Slimáci jsou neúprosní a dokáží zlikvidovat celou vaši úrodu. Jejich invazi se můžete bránit