Poškrábané brýle se můžete pokusit opravit sami. Pomůže zubní pasta, soda i vosk

 Ostatní 
09. července 2020 08:04 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Přes poškrábané brýle je špatně vidět homehacks.co
Leží vám doma v šuplíku brýle, které už kvůli několika drobným škrábancům nenosíte? Byla by škoda na ně zcela zanevřít. Než se s nimi úplně definitivně rozloučíte, zkuste rýhy rozleštit pomocí surovin, které máte běžně doma.

Pokud jsou rýhy na brýlích hluboké, ničím je už neopravíte. Pokud ale jde jen o povrchové škrábance, máte šanci. 

Jedlá soda

Jedlá soda je velkým pomocníkem v domácnosti. Zkuste také pomocí ní zbavit vaše brýle škrábanců. Zřeďte sodu s trochou vody tak, aby vám vznikla pastovitá hmota, která svou konzistencí připomíná smetanu. Neměly by v ní být patrné ostré krystalky, promíchejte proto sodu s vodou opravdu důkladně. Potom směs naneste na bavlněný tampon a krouživými pohyby ji rozetřete po sklech. Nechejte přibližně 15 minut působit a nakonec skla opláchněte vodou a usušte.

Dětský šampon

Také dětský šampon umí drobné škrábance zamaskovat. Naneste trochu dětského šamponu na skla brýlí a opět pomocí tamponu udělejte několik krouživých pohybů. Poté opláchněte vlažnou vodou a veškeré zbytky prostředku odstraňte. Pokud je to potřeba, postup ještě zopakujte.

Zubní pasta

Zubní pastu rovněž můžete v jemné vrstvě nanést na skla a pak velmi opatrně třít hadříkem. Třete skla asi minutu a pastu potom smyjte. Po škrábanci by neměla zůstat ani stopa. Vždy ale použijte pastu bez abrazivních částeček.

Ocet a jedlá soda

Škrábance z brýlí prý dokáže odstranit také směs octa a jedlé sody. Nejlépe uděláte, když tyto dvě suroviny smícháte přímo na brýlích. Soda v kombinaci s octem začne pěnit. Pěnu nechejte chvilku na brýlích a poté opláchněte vodou a opět vysušte.

Vosk

Také vosk vám pomůže poškrábané brýle ošetřit. Ideální je v tomto případě vosk na auto. Hadříkem ho jemně třete o skla, dokud škrábance nezmizí.

Na odlakovač zapomeňte

Někdo radí na škrábance na brýlích vzít také odlakovač na nehty. Je pravdou, že pokud máte rýhy na CD nebo DVD nosiči, může odlakovač pomoci. Na brýle ho ale nikdy nedávejte. Hrozí totiž, že nechtěně odstraníte také ochrannou vrstvu, kterou skla bývají opatřena. Ze stejného důvodu není vhodné na brýle aplikovat ani jiné chemikálie, které obsahují aceton. Aceton však doma využijete jinak, třeba při odstraňování skvrn od sekundového lepidla.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Turecko 2024: Klenot mezi dovolenkovými destinacemi

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít