Neviditelní zabijáci dokáží zlikvidovat celou rostlinu. Zlikvidujte mšice a svilušky pomocí bylin

 Zahrada 
03. července 2020 10:12 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Boj se sviluškami a mšicemi je běh na dlouhou trať Depositphotos
Už si na mladých rostlinkách a stromcích pochutnávají nezvaní návštěvníci? Zkuste to jinak než chemicky. Na svilušky a mšice působí také odvary z bylin. Pár vám jich představíme.

Největšími škůdci rostlin jsou svilušky a mšice. Svilušky chmelové jsou nebezpečné v tom, že vysávají živiny z cévního systému listu, což se projevuje žlutými skvrnami na listech a jejich postupných usycháním. Mšice jsou na rozdíl od svilušek viditelné pouhým okem. Proto mohou pěstitelé na jejich výskyt rychleji zareagovat. Pokud si jich přímo nevšimnete, určitě zaregistrujete zkroucené listy rostlin, které symbolizují přítomnost škůdců.

Vytaste do boje včas

Připravte se na to, že boj se sviluškami a mšicemi je běh na dlouhou trať. Chce to hlavně začít včas. Především pravidelně kontrolovat všechny rostliny, zda je tito neviditelní zabijáci nenapadli. Můžete na to jít chemicky, ale také alternativně. 

Výluh z kostivalu a kopřiv

Na svilušky i mšice velmi dobře účinkují různé bylinkové výluhy. Například kombinace kostivalu a kopřiv. Výluh se připravuje tak, že se asi 200 g zelené hmoty zalije 2 litry studené vody a nechá 24 hodin louhovat. Hotovou směs pouze sceďte a rovnou aplikujte na napadené rostliny. 

Na svilušky cibulí

Divili byste se, co umí taková cibule se sviluškami. Stačí vám k tomu použít slupky od cibule v jakémkoliv množství. Ty zalijte vodou a nechejte alespoň tři dny louhovat. Hotový výluh sceďte přes plátýnko nebo punčochu a nalijte do rozprašovače. Tím pak zasažené rostliny nastříkejte. Po několika dnech postřik opakujte. Cibule vám může také posloužit pro přípravu přírodního repelentu. Jak jej vyrobit i jaké další uplatnění má tato královna kuchyně v domácnosti, jsme psali zde.

Heřmánek nejenom na rány

Heřmánek pravý se často používá pro hojení ran nebo na zklidnění podrážděného žaludku. Ale na svilušky působí doslova jako jed. Do většího hrnce nasypejte 5 až 6 lžic květu heřmánku. Zalijte jej vroucí vody a nechte louhovat. Výluh sceďte a zřeďte vodou v poměru 1 : 5. Tekutinou pak stříkejte rostliny každé 3 až 4 dny po dobu tří týdnů.

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve