Kazí se vám brzy jahody? Proti plísni zabere jednoduchý domácí roztok

Víte, jak uchovat jahody co nejdéle čerstvé?
📷
Dalších 7 fotografií v galerii
 Zahrada 
06. června 2019 07:02 / Shutterstock
  88   6
Je tady období jahod a s ním opakující se problém, jak udržet jahody co nejdéle čerstvé. Jahody jsou měkké plody, které obsahují až 90 % vody, a proto jsou velmi náchylné k otlačení, hnití či zapaření. Jeden trik na prodloužení čerstvosti ale existuje.

Pokud patříte k těm, kteří si jahody běžně kupují právě v obchodech, tak nám určitě dáte za pravdu, že jejich výdrž není nikterak dlouhá. Pokud je hned nezkonzumujeme, tak se na nich i po krátké době v chladničce objeví bílý povlak, který znamená pouze jediné. Jahody mohou putovat rovnou do koše.  

Jak uskladnit jahody a ochránit je před plísní?

Už vícekrát jsme psali o tom, že ovoce i zelenina by se měla před uskladněním v chladničce umýt a pořádně usušit. U jahod však platí, že byste je měli umýt ve speciálním roztoku, který si jednoduše připravíte i vy.

Připravte si roztok na jahody

Co budete potřebovat?

  • 250 ml octa
  • 2,5 litru vody 

Ocet smíchejte s vodou a jahody ponořte do roztoku na několik minut. Pak je dobře propláchněte čistou vodou a osušte. Poklaďte je na papírovou nebo bavlněnou utěrku a sušte, dokud nebudou zcela suché.

Takto dokážete prodloužit životnost jahod i o několik dní, a to díky tomu, že ocet dokáže zničit bakterie a plísně, které jste na jahodách přinesli.

Zásady, které byste neměli podceňovat

V zásadě platí, že byste jahody nikdy neměli zbavovat zelené stopky před tím, než je budete konzumovat. I to má totiž vliv na výdrž jahod v chladničce.

Samozřejmě, nezapomínejte na třídění jahod. Pokud si domů z obchodu přinesete napadenou jahodu, která už má na sobě zárodky plísně, tak ji vyhoďte, jinak plíseň velmi rychle napadne i ostatní plody. Pak se může jednoduše stát, že v koši skončí všechny jahody a nejen jedna plesnivá. (Dále čtěte: Nenechte si od vos ničit ovoce! Zbavte se jich pomocí pastí!).

Monika Thomsonová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Věda & Vesmír

Průměrná délka života člověka roste. Vědci ale přicházejí se zjištěním, které bude pro mnohé...

Bydlení

Jedlá soda nemusí být vždy dobrý pomocník. Na tyto předměty ji rozhodně nepoužívejte

Zavřít reklamu