Je čas zazimovat želvu. Třeba do ledničky

Suchozemská želva potřebuje na 2-5 měsíců zazimovat
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
01. listopadu 2020 09:50 / Pixabay
  4   1
Suchozemské želvy si potřebují přes zimu odpočinout. K tomu potřebují především chlad. Poradíme vám, jak želvu zazimovat, pokud ji chováte v domácích podmínkách.

Suchozemské želvy patří mezi oblíbené domácí mazlíčky. Nejčastěji je chovaná želva zelenavá, želva žlutohnědá a želva vroubená. Želvy je ideální chovat od jara do podzimu ve venkovním travnatém výběhu, případně v teráriu. Od podzimu do jara potřebuje tento živočich uložit k zimnímu spánku. Aby jej želva přežila ve zdraví, musíte jí připravit ideální podmínky. 

Zazimování v teráriu

Chováte-li želvu ve venkovním výběhu, máte o jednu starost méně. Želva se totiž obvykle zazimuje sama. Postupně přestane přijímat potravu, vylézat z domečku, zahrabává se hlouběji do substrátu. Když začnou hrozit přízemní mrazíky, musí se přestěhovat do vhodného zimoviště a je po starostech. V domácích podmínkách je to trochu obtížnější, ale ne nemožné. V teráriu postupně snižujte nejen teplotu, ale také dobu osvitu. Zhruba 14 dní před přesouváním do zimoviště želvu přestaňte krmit a pravidelně ji koupejte ve vodě pokojové teploty, aby se lépe vyprázdnila.

Zimoviště v lednici

Aby se želva dostala do stavu hibernace, potřebuje k tomu ideální teplotu. Ta by se měla pohybovat v rozmezí od 2 do 8 °C, a to bez větších výkyvů. Pokud tedy máte sklep, který poskytuje dostatek chladu, dejte želvu tam. Pak máte ještě jednu možnost. A to dát želvu do ledničky. 

Něco na zahrabání 

Ať už želvu dáte do sklepa nebo lednice, nezapomeňte jí poskytnout něco, do čeho se může zahrabat. Proto jí dopřejte materiál, který vzdoruje plísni a hnilobě, například je to buničina, textilie, hoblovačky či bukové listí. Pokud dáváte želvu do lednice, dejte ji do plastové krabičky s navrtanými otvory. Délka i šířka boxu musí být větší než délka želvy, výška zase vyšší, než je výška krunýře.

Nastavte lednici

Ani v lednici nebývá na všech místech stabilní teplota. Proto si předtím lednici zkontrolujte a změřte ve všech jejích částech teplotu. Některé lednice disponují celou řadou chytrých funkcí, které si teplotu v policích regulují samy. A nejenom to. Více jsme psali zde. Myslete na to, že lednice vysušuje a dehydratace může želvu zahubit. Proto je potřeba pravidelně kontrolovat vlhkost substrátu a v případě potřeby jej pokropit vodou z rozprašovače. 

Pravidelná kontrola

Želvu pravidelně kontrolujte a pokud se u ní objeví nějaké příznaky nemoci, ukončete její zazimování. Nemusíte se bát, že by se spící želvy probudili, pokud do ní trochu šťouchnete. Správně zazimovaná želva by měla být v substrátu nehybná. Pokud se však vrtí a probouzí se, zkontrolujte teplotu v lednici. Také sledujte, zda příliš rychle neztrácejí na váze. Příčinou může být vyschnutí nebo vysoká teplota zimování. Želva může v lednici přezimovat 2-5 měsíců. Poté ji můžete probouzet.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Věda & Vesmír

V Českém středohoří se znovu objevil téměř vyhynulý druh motýla. Zásluhu na tom mají ochránci...

Bydlení

Posečená tráva je na zahradě hotový poklad. Rady a tipy, kde všude ji můžete využít

Zavřít reklamu