Obří šnek jako domácí mazlíček. Je nenáročný, navíc vám pomůže vyléčit ekzémy

Oblovky jsou netradičními, ale milými společníky
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
04. listopadu 2020 13:46 / Pexels
  4   0
Přemýšlíte-li nad pořízením vhodného domácího mazlíčka, o kterého se nebudete muset moc starat, ale když budete chtít, bude vám nablízku, zkuste oblovku z čeledi Achatinovití. Nemusí se venčit, nekouše, je tichá a na chov nenáročná.

Oblovky jsou největší pozemní šneci, kteří pocházejí z Afriky, ale domovem jim jsou i jiné tropické oblasti. Existuje několik druhů, které se liší vzhledem skořápky, tedy její velikostí, barvou a tvarem. Tělo šneka je kolem 20 cm dlouhé a váží zhruba půl kila, ale existují i větší druhy. Po čichu je schopen poznat svého majitele a hrnout se mu k ruce.

Péče o oblovku je snazší než o křečka. Je vhodná i pro větší dítě, jelikož nevyžaduje moc času, ani speciálních znalostí a dovedností. Z úkrytu vylézá především k večeru, živí se rostlinnou stravou a nemá přehnané nároky na ubytování. Navíc je během letního spánku, který trvá až několik měsíců, jen minimálně aktivní a téměř nepřijímá ani potravu.

Kde šneky ubytovat

Použít můžete akvárium, terárium, anebo klidně plastovou krabici. Vždy ovšem musí být ubikace dokonale větraná. Jelikož pocházejí z tropických oblasí, je potřeba dopřát oblovkám teplo, tedy zhruba 22 °C, a dostatečnou vlhkost. Většina plžů preferuje 80% vlhkost. Substrát i stěny terária či akvária proto denně roste, abyste jim zajistili potřebné podmínky.

Jako podestýlku, která bude zajišťovat pohodlí i vlhkost zároveň, použijte nejlépe lignocel, tedy drcený kokosový odpad, nebo rašelinu. Nasypejte ho do ubikace dostatečné množství, aby se mohl šnek dle libosti zahrabávat. Doporučuje se alespoň 10 centimetrů. Terárium také vybavte větvemi, rostlinami a kameny. Zkrátka mu vytvořte co nejvíce přirozené prostředí. 

Dopřejte jim koupel

Do jejich ubikace jim určitě umístěte větší mělkou keramickou misku s vodou. Budou ji nejen pít, ale rádi se v ní i vykoupou. Při dobré péči a kvalitním krmivu vám oblovka může vydržet klidně 10 let.

Vhodná potrava

Oblovky jsou noční zvířata a pro svou potravu se vydávají zhruba dvě hodiny po západu slunce. Preferují rostlinnou stravu, a to i nahnilé ovoce. Na potravu nejsou příliš vybíravé, pochutnají si téměř na každém kousku ovoce či zeleniny. V teráriích můžete zvířeti mimo to dopřát i banánové slupky, ale i živočišnou bílkovinu v podobě hovězího masa. Občas nepohrdnou ani kočičím krmivem. Kvůli své ulitě také potřebují vyšší příjem vápníku, takže ocení například sépiovou kost.

Jednoho nebo více

Můžete klidně chovat jen jednoho šneka, ovšem pokud jich vezmete pod svou střechu více, budou vám vděční. Jsou to společenská zvířata. Nikdy je ale nedávejte do jedné ubikace společně s jinými druhy zvířat. Ač je křeček džungarský přátelský, umístěte ho radši do vedlejší klece.

Šnečí sliz pomáhá s ekzémy

Nejen, že je oblovka finančně velmi nenáročným mazlíčkem, který vyžaduje jen minimum péče, ale její chov nám přináší i další benefity. Pořídit si ji totiž mohou i alergici, a navíc je prokázáno, že šnečí sliz obsahuje řadu prospěšných látek, které pomáhají například s ekzémy, drobnými rankami, popáleninami či prvními vrásky. Sliz totiž obsahuje kyselinu hyaluronovou, je schopen aktivovat tvorbu kolagenu a elastinu, a navíc silně hydratuje pokožku.

Kateřina Kofroňová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nebudete věřit vlastním očím. Podívat se na některá místa je neuvěřitelný adrenalin

Věda & Vesmír

Uctívané ostatky svatého Jakuba, jednoho z 12 apoštolů, patří ve skutečnosti někomu jinému

Bydlení

Aby vám žehlička časem nezničila prádlo, potřebuje údržbu. Zbavte ji vodního kamene a připálenin

Zavřít reklamu