Nemoci akvarijních ryb neberte na lehkou váhu

Jedině v dobře udržovaném akváriu se bude dařit i vašim rybičkám
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
28. listopadu 2020 13:26 / Depositphotos
  2   0
Snad každý akvarista se už někdy s nějakou nemocí u svých rybiček setkal. Tyto nemoci však rozhodně nelze brát na lehkou váhu, jelikož jsou znamením, že je v akváriu něco v nepořádku. Navíc často bývají smrtelné.

Nemoci rybiček mohou být někdy pěkný oříšek. V některých případech je už na první pohled jasné, že se něco děje, ale u řady nemocí si nemusíte ničeho všimnout, jen pak v akváriu nalézáte uhynulá tělíčka. Poradíme vám, na které nemoci si dávat obzvláště pozor a jak předcházet jejich vzniku.

Krupička

Jednou z nejčastějších nemocí akvarijních rybiček je takzvaná krupička. Jedná se o parazitární onemocnění způsobené kožovcem rybím, který se doslova zavrtá do sliznice ryb.

Tohoto onemocnění není těžké si všimnout. Na těle ryb se objevují bíle tečky velikosti špendlíkové hlavičky a nakažené ryby se chovají nezvykle. Mohou se například otírat o rostliny a další předměty v akváriu, nezvykle plavou a těžko se jim dýchá.

Pokud situaci včas podchytíte, je léčba vcelku jednoduchá. Je dobré vyměnit alespoň čtvrtinu vody v akváriu a pokud to obyvatelé nádrže dovolí, tak zvýšit teplotu vody na 30 stupňů Celsia. Pak už zbývá jen navštívit specializovanou prodejnu a vybrat vhodný přípravek určený k léčbě této nemoci. Na trhu je jich celá řada, takže v podstatě si stačí vybrat jen svou oblíbenou značku. K úplnému vyléčení stačí obvykle dva týdny.

Vodnatelnost

Další z častých nemocí je vodnatelnost. I této nemoci si můžete všimnout na první pohled. Rybkám se zježí šupiny, nafoukne dolní část břicha, mohou mít také vypouklé oči a v pozdější fázi přestávají přijímat potravu.

Toto onemocnění je velmi těžko léčitelné, jelikož na něj neexistuje žádný přímý lék. Předpokládá se však, že je jeho původ bakteriální, a tak lze použít některá univerzální léčiva. Jelikož je tato nemoc často zapříčiněna špatnou péčí o akvárium, je třeba přidat i v tomto směru.

Rozpad ploutví

Bakteriální rozpad ploutví je onemocnění, které je sice pozorovatelné, ale většinou až ve chvíli, kdy už je pozdě. Na ploutvích ryb můžete zaznamenat bělavá místa a jak název nemoci napovídá, ploutve se rozpadají, třepí a mohou být zaplísněné. Na těle ryb můžete také zpozorovat vatovité útvary, které vystupují zespod šupin.

Léčba je v tomto případě složitá, pomoci mohou univerzální i speciální léčiva, nicméně toto onemocnění také odkazuje na kvalitu prostředí v akváriu. Bez zlepšení podmínek v akváriu není léčba prakticky možná.

Jak na prevenci

Velmi často se stává, že jsou nemoci do akvária zavlečeny spolu s novými rybkami. Pokud se chcete takové situaci vyvarovat, umístěte nové rybky nejdříve alespoň na týden do karanténního akvária a bedlivě je pozorujte. Pokud se u nich žádná nemoc neprojeví, můžete je s klidem umístit do cílové nádrže.

Kromě toho také dbejte na čistotu v akváriu a kvalitu vody. Ujistěte se, že používáte v akváriu přiměřenou filtraci a pravidelně vyměňujte vodu. Tím předejdete nahromadění škodlivých látek, které mohou některé nemoci způsobovat. Jak na výběr správného akvária, se dočtete zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Zatoulejte se na krásná místa v Česku. Tady se vám bude obzvláště líbit

Věda & Vesmír

Ubývající kyslík nakonec udusí většinu života na Zemi

Bydlení

Pokud nemáte sklep, můžete brambory skladovat v lednici. Stačí vám k tomu PET láhev

Zavřít reklamu