Psí fitness pomůže vašemu psovi zůstat v kondici a udržet pevné zdraví

 Mazlíčci 
09. prosince 2020 12:24 / Šárka Sokolská
  1
📷
4 fotografie v galerii
Dobrá fyzická kondice je pro zdraví psa stejně důležitá jako pro člověka Pixabay
Udržet se v kondici je důležité nejenom pro lidi, ale také pro psy. Zkuste jim doma postavit malé fitness centrum.

Každý pes potřebuje fyzickou aktivitu, ať už je chovaný doma či venku. Pravidelný pohyb je totiž klíčový pro to, aby si zachoval nejenom optimální váhu, ale především také fyzický stav. A nelze opomenout také další pozitivní faktor sportování, kterým je mentální pohoda a spokojenost. Nemáte-li dostatek času s ním běhat po cvičištích nebo lesích, vytvořte mu doma takové menší fitness centrum, které uplatníte zejména teď v zimě.

Domácí posilovna 

Na to, abyste vašemu chlupáči zařídili domácí posilovnu, nepotřebujete žádné speciální pomůcky. Zprvu vám bohatě postačí prkno s tlustou knihou či schůdkem či násada od koštěte nebo mopu. Chcete-li více investovat, můžete koupit různé balanční pomůcky,  aerobic step bedýnky, kužely a další. 

Správný postoj

I když by se vám to mohlo zdát jako přirozené, ne každý pes umí správně stát. Proto, než se pustíte do různých balančních cvičení, je potřeba, aby pes vnímal polohu svého těla a končetin, uměl přenášet váhu svého těla a uměl s ní náležitě pracovat. Hlava by měla být volně v protažení těla, váha psa by měla být rozprostřena na všechny čtyři končetiny. Toto cvičení můžete provádět na úzkém dřevěném prkně nebo podélném kusu koberce tak, aby se pes lépe koncentroval na prováděný cvik. Jelikož se u tohoto cvičení musí pes maximálně soustředit, z počátku stačí trénovat 2-5 minut denně. 

Překážky

Jakmile pes zvládá postoj v klidu, zkuste cvičení v překračování tyček. Ty podložte knihami, špalky nebo cihlami. Pes na vodítku bude tyčky překračovat, ne přeskakovat. Opět při tomto cvičení sledujte postavení těla psa. Hlava by při tomto cviku měla být volně v protažení těla. Z počátku mějte tyčky stejně vysoko i daleko od sebe, postupně můžete měnit jejich výšku i vzdálenost. 

Balanční cviky

Jakmile zvládáte tyto základy, můžete vyzkoušet různá balanční cvičení. Ta posilují zejména hluboké svaly i ty, které bývají nejméně zapojeny. K balančním pomůckám patří gymnastický míč, válec, balanční čočka nebo podložka – tzv. bosa. K základním cvikům, který by si měl pes upevnit, je stoj na všech čtyřech na balanční pomůcce. Při cvičení je potřeba dávat pozor na pozici tlapek, která by měla být souměrná. Na balanční pomůcku naveďte psa pomocí pamlsku, cvik párkrát zopakujte a pak si dejte na chvíli pauzu. Později můžete psa na podložce naučit zvedat jednotlivé tlapky a dělat další cviky. Důležité je psa motivovat a také jej po tréninku náležitě odměnit.

Chůze i běh

Myslete ale na to, že nic nenahradí pohyb venku, jako je chůze, běh nebo plavání.  Příroda nabízí neuvěřitelné množství cvičebních prvků, ať už klády, skákání přes potok, běh lesem nebo rychlá a svižná chůze. Pokud nemá váš pes úplně nejlepší kondičku, začněte pozvolna, a to například procházkami, rychlejší chůzí a klusem, aby na pejska nebyl vyvíjen velký fyzický nápor najednou. Přihlédnout musíte také k věku psa, zvláště, pokud máte doma psího seniora. Jak se o takového psa postarat, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Petr Batěk si na sebe uvázal bič: Buď se dostane do formy, nebo zaplatí ze svého dost peněz

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Tech

Není to tank, ale funguje jako tank. Američané mají nové lehké tankové vozidlo

Zavřít reklamu