Dopřejte si čerstvé bylinky i v zimě. Naučte se je pěstovat doma na parapetu

 Dům 
07. prosince 2020 12:25 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Bylinky je lepší pěstovat rovnou ze semínek Depositphotos
Taková čerstvá pažitka, řeřicha, petrželka nebo bazalka jsou k nezaplacení. Ochutí každou polévku, pomazánku i omáčku. Přitom jejich pěstování není nikterak náročné, a to i v zimním období. Malou zahrádku si můžete zařidit i u vás na parapetu.

Čerstvých bylinek se nemusíte vzdávat ani v zimě. Pěstujte je třeba na parapetu. Poradíme, jak na to.

Začněte semenařit 

Pokud chcete pěstovat bylinky, raději si nakupte semínka, která můžete nechat nejprve naklíčit a nebo je rovnou zasadit do substrátu. Rostlinky budou silnější. Kromě nich si také pořiďte hliněné květináčky. Plastové nejsou vhodné, jelikož v nich bylina nemůže tak dobře dýchat. A poslední věc, která vám zbývá, je správný substrát. Buď určený přímo pro bylinky nebo si namíchejte svůj, a to ze stejného dílu zeminy, kompostu a písku.

Proč okenní parapet

Pěstování na parapetu volte z prostého důvodu. Bylinky totiž potřebují dostatek světla. Ideálně volte takové okno, které je otočené směrem na jih nebo západ, kde budou mít rostliny dostatek světla přes den. Nezapomeňte také na pravidelnou zálivku, jelikož bylinky za oknem vysychají mnohem rychleji než při pěstovaní někde na zahrádce. Kromě toho jim dopřejte pravidelné rosení. Ale i zde všeho s mírou. Zálivka by jim měla prospívat, ne je zahubit. Obzvlášť citlivé na přelití jsou pažitka, petrželka, bazalka a máta. Hnojivům se raději vyhněte. Přece jen je to chemie a vy budete bylinky jíst.

Pozor na průvan

Aby vám bylinky prospívaly, potřebují teplotu mezi 15 a 20 stupni Celsia. Máte-li doma stará okna, kterými profukuje, zkuste je něčím utěsnit. Bylinky totiž nemají rády průvan, hlavně bazalka, která je na něj doslova háklivá. Nebojte se květináčky nechat v kuchyni, výpary totiž bylinkám nijak nevadí.

Kombinujte 

Některé bylinky můžete zasadit do společného květináče. Jsou totiž druhy, které se snesou. Například petrželce se bude dařit společně s pažitkou, dobromyslí, mateřídouškou či šalvějí. Kopr můžete zasadit vedle koriandru, fenyklu či anýzu. Bazalka se snese s řeřichou, majoránkou, saturejkou, řeřichou i koprem. Naopak pozor na bylinky, které mají tendenci se hodně rozrůstat. Mohly by totiž utlačovat ty ostatní. K nim patří máta, tymián, dobromysl i šalvěj.

Sklízejte před květem 

Nejlepší doba pro sběr lístků je před kvetením. Některé druhy, především bazalka, mohou být totiž během květenství hořké. S nadúrodou si nedělejte starosti. Bylinky můžete klidně sušit a vydrží i zamražené. Kromě bylinek si můžete vypěstovat také čerstvou nať, třeba cibulovou nebo celerovou či česnekovou. Jak na to, jsme psali zde

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky