Tlakové WAP čističe
Dílna
17. dubna 2016 21:26
/
redakce
📷
1 fotografie v galerii
Malé tlakové čistice také udělají práci. / Internet
Nejnovější
Princip vysokotlakého čištění je založen na mechanickém odtržení špíny z povrchu, aplikací vody o veliké kinetické energii. Ta je dána její rychlostí, tedy tlakem a hmotností, tedy průtokem.[1] Na rozdíl od klasického vodního čištění, při kterém je kinetická energie vyráběna velkým množstvím vody, je zde její spotřeba kvůli vysokému tlaku až o 75% nižší, při mnohonásobném čistícím efektu.
Na současném trhu je celá řada druhů tlakových čističů, od běžných domácích po profesionální wap čističe, v základu tlakové čističe dělíme na:
- Horkovodní
- Studenovodní
- Stacionární
Výhody profesionálních vysokotlakých čističů:
- Vysoký výkon oproti domácím řešením
- Mnohem lepší výsledek čištění
V první řadě je potřeba položit si několik základních otázek:
co hodlám čistit - auto, dlažbu, zahradní nábytek, bazén, domácí hospodářství, …?
jak často a dlouho budu stroj používat - ½ hodiny měsíčně nebo 3 hodiny týdně?
jaké příslušenství potřebuji - délka hadice, naviják, trysky, kartáče, ...?
Jak poznat kvalitní vysokotlaký čistič?
Většina těchto čisticích zařízení, bez ohledu na značku, mají podobné komponenty. Všechny mají motor, který otáčí vysokotlakým čerpadlem. Horkovodní mycí zařízení musí být vybaveno hořákem, který ohřívá vodu na určitou teplotu ve spirále uvnitř hořáku. Otáčky elektromotoru bývají od 1.450 do 2.800 ot/min.
Pro výběr kvalitní vysokotlaké myčky, může hrát velkou roli i hmotnost. Levné tlakové čističe mohou mít váhu cca do 8 kg a to z důvodu použitých méně kvalitních materiálů, které ovlivňují životnost zařízení. Je dobré se zaměřit na tlakové myčky nad 10kg, které mají robustnější konstrukci.
Další pomůckou, může být zařazení vysokotlakých mycích strojů:
a/ zařízení s množstvím vody cca do 450 l/hod se považuje jako hobby provedení pro občasné použití na zahradě či okolo domu
b/ zařízení s množstvím vody cca 500 l/hod se považuje jako poloprofesionální, pro častější použití na zahradě, okolo domu či pro menší provozy nebo dílny.
c/ zařízení s množstvím vody nad 600 l/hod se považuje jako profesionální pro časté použití v mycích boxech automobilů, autoservisů, autobazarů, zemědělství, stavebnictví, potravinářství, strojírenství a podobně.
Kam dál?