Odstraňte z bot posypovou sůl. Pomůže ocet, olej, i vodní pára

 Ostatní 
18. února 2021 14:42 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Chraňte si v zimě boty před solí a vlhkostí Depositphotos
V zimních měsících se nejen potýkáte se sněhem a námrazou, ale i s jinými nástrahami, s posypovou solí na chodnících a silnicích. Stačí krátká procházka a boty jsou ozdobené nevzhlednou solnou mapou. V článku vám přinášíme pár rad, jak se těchto skvrn jednoduše zbavíte.

Jakmile přijdete domů ze zimní procházky, otřete boty vlhkým hadříkem, abyste se zbavili nánosu soli. Boty pak dejte pořádně vysušit. Zapomeňte na strkání mokrých bot k topení. Některé materiály jsou na vysoké teploty náchylné. Boty by se mohly zvlnit. Novinami vycpěte boty a nechte papír, ať vlhkost nasaje. Za pár hodin máte suché boty. 

Na kožené boty olej a ocet

Čím déle necháte sůl na vašich botách, tím více se zažere a její odstraňování bude těžší. Když ale hned po návratu domů u kožených bot začnete odstraňovat sůl, vystačíte si s vlhčenými ubrousky nebo namočeným hadříkem ve vodě. Hadřík musíte pořádně vyždímat. Voda by z něj neměla kapat, jinak kůži zničíte. Pokud by se skvrnám přeci jen nechtělo dolů, připravte si roztok vody s octem v poměru jedna ku jedné a kožený povrch jím opatrně vydrhněte. Použít můžete i ricinový olej. Nejprve boty umyjte vlhkým hadrem a obyčejnou vodou, pak boty vysušte a vyleštěte ricinovým olejem. Až se vám podaří skvrny vyčistit, vycpěte boty znovu novinami a nechte je vysušit.

Na semišky vezměte mýdlo i vodní páru

Semiš je velmi náročný materiál, při jeho čištění proto buďte opatrní, smíchejte pár kapek prostředku na mytí nádobí a jeden litr vlažné vody. Vzniklou tekutinou se skvrn na vašich botách zbavíte. Fungovat bude i mýdlový roztok. Použijte jemný hadřík nebo speciální gumový kartáček, který semiš nepodře. Jestliže fleky nezmizí, podržte boty chvíli nad párou nad hrncem. Navlhčí se a půjdou snáze vyčistit. Nakonec nechte boty pořádně vyschnout a než půjdete ven, naimpregnujte je.

Syntetické materiály vyčistíte mlékem

Boty z koženky a jiných umělých materiálů potřebují zvláštní péči. Stejně jako na kůži na ně platí kyselé. Připravte si octový roztok nebo smíchejte vodu s citronovou šťávou v poměru jedna ku jedné. Pokud doma citron ani ocet nemáte, sáhněte po mléku. Je jedničkou mezi čisticími vychytávkami, které vás nevzhledného vzorku na botách zbaví. Mléko nechte v pokojové teplotě, namočte v mléce hadřík a umyjte jím špinavá místa. Mléko nechte pár minut působit, až se začne sůl rozpouštět, a nakonec boty otřete vodou a vysušte.

Impregnace není nikdy dost

Prevence je vždycky lepší než zbavování se následků zimy. Nejlépe uděláte, když se budete o boty správně starat a už předem je ošetříte tak, aby se na nich posypová sůl neusazovala. Základem úspěchu je impregnace. Díky ní jsou boty odolné proti vlhkosti a rozbředlému sněhu se solí. Nastříkejte ochranný sprej na boty ze vzdálenosti 20 cm a nechte ho zaschnout. Celý proces opakujte dvakrát až třikrát. Dále čtěte: Jak se dobře postarat o boty. Ke každému materiálu je potřeba přistupovat jinak.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Steven Tyler z Aerosmith je doma z léčebny. Drogová historie 74letého rockera je velmi dlouhá

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu