Bílá plíseň v květináči. Co ji způsobuje, jak se jí zbavit a jak jí lze předcházet

 Ostatní 
25. března 2021 10:58 / Marie Popelková
  2
📷
4 fotografie v galerii
Plíseň proroste celý obsah květináče Depositphotos
Jednou týdně zaléváte pokojové květiny. Všechno je tak, jak má být, ale najednou si všimnete něčeho zvláštního. Hlínu v květináčích pokrývá bílá vrstva, která na pohled vypadá nevzhledně. Je to bílá plíseň, která napadla vaši milovanou květinu. Bílá plíseň nemusí být jen v květináči na hlíně, ale i na samotných květech, kde má ovšem černou barvu.

Co s plísní v květináči? Někdy stačí jen jednoduché opatření, ale někdy to jde velmi těžko. Velmi záleží na druhu plísně a také na jejím rozšíření na rostlině. Plíseň není nebezpečná jen pro vaše květy, ale i pro vás. Objevuje se tam, kde je vlhko. Proto nezapomínejte na pravidelné větrání během zimy. 

Plíseň na vašich květech

První, na čem záleží, je druh květu. Na každém se může ukázat jinak, plíseň může mít jinou barvu a najít ji můžete na různých částech rostliny. Je někdy těžké určit, zda jde o plíseň, nebo jinou chorobu rostlin. Jasným signálem je bílá plíseň, kterou najdete na hlíně v květináči. Další, co ovlivňuje to, jak bude plíseň na vaší rostlině vypadat, je její druh. Mezi nejčastější patří plíseň šedá, která postihuje zeleninu i ovoce. Šedá plíseň napadá všechny části rostliny během celého období vegetace. Je třeba si s ní poradit ještě předtím, než se rozšíří. Je to právě vlhkost, která může za vznik tohoto onemocnění. Vyskytuje se v období zimy, ale najít na květech ji můžete během celého roku. Plíseň může napadnout rostliny, když se o ně nedostatečně staráte. Na vině může být nedostatečné větrání v místnosti i nepravidelné zalévání. Plíseň se častěji vyskytuje v kyselejší půdě.

Ruční odstranění plísně

Vezměte si lopatku, odhrňte jen vrchní, pár milimetrů silnou vrstvu půdy, ve které se plíseň uchytila. Rostlinu několik dní nezalévejte. Pokud je rostlina napadena hlouběji v půdě, tak ji přesaďte do nové nádoby s novou zeminou. Pokud jste odstraňovali jen vrchní vrstvu zeminy, tak je dobré posypat ji mletou skořicí. Má totiž dezinfekční účinky.

Kam s napadeným substrátem

Stává se, že bílá plíseň se rozmnoží už v zabaleném substrátu. Tento napadený substrát není potřeba hned vyhazovat, klidně ho můžete využít na přesazení, na sazenice i doplnění substrátu. Před využitím substrát celý promíchejte a nechte vyvětrat dva dny. Po dvou dnech je ideální promíchat ho s čerstvým kompostem.

Jak předejít bílém povlaku v květináči

Abychom se nemuseli bát, že se vyskytne plíseň v květináči, musejí být splněny tyto podmínky:

  • Pravidelné větrání – a to i během zimního období. Vlhkost podporuje rozmnožování plísní v květináči.
  • Zalévejte pravidelně – přelévání je hlavní příčinou výskytu plísně v květináči. Pokud se všechna voda nevsákne, tak ji vylejte, aby tam nestála.
  • Vlhkost v místnosti – snažte se, aby v prostoru s květy nebyla vysoká vlhkost. Vyhněte se věšení prádla v místnostech, kde máte květiny. Dále čtěte: Jste alergičtí na plíseň? Zkuste alternativní pěstování rostlin.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Oblíbenou Naďu Urbánkovou proslavily nejen její songy, ale i bitva o peníze s manželem

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

TitanAir: NASA představila vesmírné letadlo, které dokáže přistát na Titanu