Perte prádlo v domácím prášku či gelu, budete nadšení a navíc ušetříte

 Dílna 
17. dubna 2021 09:33 / Veronika Prášilová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Oblečení bude zářit čistotou Depositphotos
Stále více hospodyněk se snaží hledat prací a čisticí prostředky, které jsou levné, a přitom účinné a šetrné k životnímu prostředí. Díky tomu existuje mnoho tipů na výrobu domácích tablet do myčky nádobí či efektivního odstraňovače skvrn.

Abyste si mohli seznam domácích receptů rozšířit, přinášíme vám návod na výrobu pracího prostředku doslova za pár korun.

Prášek snadno a rychle

Názory na to, zda je při praní prádla lepší prací prášek nebo gel, se stále různí. Pokud jste příznivci sypkého pracího prostředku, zkuste si vyrobir prací prášek, na který budete potřebovat pouze následující ingredience:

  • 1 kg uhličitanu sodného (prací soda)
  • 100 g jádrového mýdla

Mýdlo nastrouhejte nebo použijte přímo vločky, které se dnes dají běžně sehnat, a poté vše vsypte do uzavíratelné nádoby o objemu alespoň 3 litry. Přimíchejte k němu sodu a důkladně vše promíchejte. Dávejte však pozor, abyste směs nevdechovali, protože soda dráždí sliznici. Buďte také opatrní při následné manipulaci s práškem.

Dobře jej uschovejte

Na jednu prací dávku použijte dvě polévkové lžíce prášku. Pokud se vám stane, že po vyprání vám ulpí na tkaninách nerozpuštěný prášek, při další várce jeho množství snižte. Dbejte na to, aby se do pracího prášku nedostala vlhkost, a stejně jako platí u jiných drogistických přípravků, i tento uchovávejte mimo dosah dětí.

I gel vyrobíte snadno

Jste-li spíše příznivcem tekutých pracích prostředků, pak vás jistě zaujme recept na domácí prací gel. K jeho výrobě budete potřebovat:

  • 250 g marseillského nebo jádrového mýdla
  • 250 g uhličitanu sodného (prací soda)
  • esenciální olejíčky dle vlastního výběru

Než se pustíte do práce, mýdlo si nastrouhejte. Pokud jste si již přinesli z obchodu vločky, tato nepopulární činnost vám odpadne. Připravte si k ruce nádobu s víkem o objemu kolem 12 litrů. Do ní nalijte 5 litrů vařící vody, v níž důkladně rozmíchejte nastrouhané mýdlo či vločky až do úplného rozpuštění.

Do vzniklé směsi přilijte dalších 5 litrů horké vody a následně do nádoby za stálého míchání postupně přisypávejte prací sodu a dbejte na to, aby se důkladně rozmíchala. Takto nechejte směs za občasného míchání vychladnout, ideálně celý den. Poté je prací gel připravený k použití. Na jednu pračku běžně špinavého prádla použijte přibližně 30 ml gelu. Pokud je prádlo znečištěné více, dávku zvyšte.

Aby prádlo vonělo

Máte-li svou oblíbenou vůni, která vám bude příjemná i na vypraném prádle, přidejte do pracího gelu několik kapek esenciálního oleje. Vzhledem k množství, které jste si vyrobili, doporučujeme nepřidávat esenciální olej do celé směsi. Odeberte si do jiné nádoby menší množství, které si provoníte. Budete tak mít prostor případně vůně měnit. Čtěte také: Nápady do kuchyně, které vám ušetří čas, nervy i peníze

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sídlo Elvise Presleyho bylo luxusní a výstřední. Nahlédněte do života krále rock and rollu

Styl

Soňa (40): Nenapadlo mě, že rozvod může vztah zachránit

Dům a zahrada

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí jako ochrana před škůdci a hnojivo

Zavřít reklamu