Nic nerozzáří podzimní dny jako barvy chryzantém. Ozdobí nejenom balkony, ale i interiéry
Pokud byste se chryzantémám podívali trochu na zoubek, zjistili byste, že slovo chryzantéma pochází z řečtiny a znamená velice příhodně „zlatý květ". Tyto květiny jsou však oblíbené hlavně na východě Asie. Například pro Japonce představují symbol lidské dokonalosti a jsou pradávným znakem japonských císařů. V Číně je zase chryzantéma považována za posvátnou květinu, která má své místo při obřadech a v chrámech. U nás se také můžete setkat s názvem listopadka. Často zdobí nejenom balkony, ale také hroby v období Dušiček. A jak o listopadky pečovat?
Miluje slunce
Pokud budete mít chryzantémy venku, například na terase, sáhněte po mrazuvzdorných kultivarech. Květináče se poté snažte dát ideálně na slunečnou stranu. Proto, aby byla tato listopadka stále krásná, vyžaduje výživu. Proto nezapomínejte do zálivky přidávat také hnojiva. Květinu zalévejte nejlépe ke kořenům, protože voda na listech by mohla způsobit houbovitou chorobu.
Zaštipujte poupata
Aby chryzantémy neměly kvítky malé, je potřeba částečně vyštipovat násadu poupat, zejména tam, kde se začnou shlukovat. Pokud tuto péči zanedbáte, budou květy chryzantém nejen menší, ale může se stát, že poupata zaschnou a při namočení zplesniví. A to se projeví i na kvalitě ostatních květů. Chryzantémy někdy také překvapí bohatostí svých květů a někdy je potřeba těžké stonky s květy podepřít.
Vydrží do jara
Spousta lidí udělá zásadní chybu ve chvíli, kdy jim chryzantéma přestane kvést. Jednoduše ji vyhodí. A to je chyba. Pokud ji dáte na světlé stanoviště, kde se teplota pohybuje kolem 5 až 8 °C a omezíte zálivku, květina vám dokáže bez obav přečkat do jara. Počátkem dubna ji umístěte na teplejší místo (kolem 12 °C) a navyšte přísun vody.
Paráda do bytu
Listopadky můžete mít také jako pokojovou rostlinu. Čistí vzduch, zvyšují vzdušnou vlhkost a pomáhají zbavit se stresu, což se v nadcházejících podzimních dnech určitě hodí. V obchodech se dají sehnat hrnkové varianty, které jsou menší a skvěle se hodí do interiéru. I hrnková chryzantéma vyžaduje světlo, aby se poupata rozvila. Nezapomeňte na zálivku, která bude četnější než u venkovní varianty.
Jako léčivka
Málokdo ví, že chryzantémy jsou vlastně léčivka. Stačí špetku květů zalít vařící vodou a nechat louhovat. Nálev z květů, listů i kořenů se užíval především při infekcích a horečce, pro posílení jater a zraku. Příznivé účinky má chryzantéma i při vysokém krevním tlaku a cukrovce, kdy je potřeba dodržovat také vhodnou dietu. Jaká se hodí při diabetu typu 2 jsme psali zde.
Zdroj: gilmour.com, gardeningknowhow.com.