Blíží se čas prvního výsevu. Dávejte si pozor na sousedství druhů zeleniny, ne všechny se spolu snesou
Je to podobné jako u lidí. Někteří se snesou lépe, jiní hůře. A to samé platí i o zelenině. Některé druhy si kvůli svým vlastnostem spolu lépe rozumějí a mohou si být i vzájemně prospěšné, ale to samé platí i naopak. Každá z nich si totiž bere z půdy jiný druh látek a jiné zase vylučuje. Proto si před výsadbou dobře naplánujte, jaké vyberete rostlinám sousedy. Můžete si tak i zvýšit úrodu.
Cibule jako ochránce
Březen je období, kdy většina zahrádkářů začne s jarní výsadbou mrkve, petržele, ředkviček, salátu, špenátu či cibule. K cibuli se hodí dát mrkev, protože ji ochrání před pochmurnatkou mrkvovou. To je malá muška, jejíž larvy způsobují červivost mrkve.
Mrkev s fazolí
Pokud milujete fazole, dejte je na jeden záhon společně s mrkví. A můžete se spolehnout, že letošní úroda bude opravdu bohatá. Fazole totiž produkují dusík, který mrkev vyloženě potřebuje. Proto si tyto dva druhy zeleniny opravdu velmi dobře rozumí. A co dát vedle fazolí? Další oblíbenou kořenovou zeleninu, a to petržel.
Kam s ředkvičkami
K oblíbeným jarním zeleninám patří také ředkvičky. Víte, jaké sousedství jim bude dělat dobře? Vysaďte vedle nich špenát nebo salát. Špenát stejně tak může v klidu růst v blízkosti jahod, fazolí nebo hrachu. Tomu zase prospěje společenství česneku či květáku, ale i již výše zmíněné mrkve, jelikož i hrách produkuje do půdy dusík. Víte o tom, že ředkvičky můžete pěstovat třeba i na balkoně? Více se dočtete zde.
Kdo si s kým nesedne
A jaké kombinaci byste se zásadně měli vyhnout? Například nikdy společně nesázejte jahody se zelím, cibuli a petržel, celer a okurku, cukety a brambory. Stejně tak není dobré sázet do jednoho záhonu společně salát s celerem a petrželí a nedávejte dohromady ani fazole s cibulí či hrachem. Cibule potřebuje jen málo živin a příliš dusíku by jí neprospěl.
Zdroj: magazin.specialnizahradnictvi.cz, receptyprimanapadu.cz.