خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Mizuna, mibuna a komatsuna vyrostou na parapetu

Japonské saláty jsou dekorativní, ale především dobře chutnají.
 Ostatní 
20. října 2014 05:02 / CC BY 2.0/Kelly
  0   0
Chcete si ozvláštnit zimní kuchyni? Pak se můžete pustit do pěstování exotických druhů salátů. Tři představované druhy pocházejí z Japonska, jejich semínka jsou ale běžně k dostání i u nás a když už zahradní sklizeň skončí, můžete je dál sklízet z truhlíků doma.

V moderní gastronomii se jim říká souhrnně „greens“ a jsou to nejrůznější listové zeleniny ze všech koutů světa. Mizuna, mibuna a komatsuna mají svůj původ v japonské zeleninové zahradě a jsou to vlastně poddruhy jednoho druhu – Brassica rapa neboli brukev řepka ladní. Křížením a šlechtěním bylo dosaženo různého tvaru listů, ale především různých chutí těchto stále oblíbenějších salátových zelenin.

Jistě znáte pekingské nebo čínské zelí – i to jsou příbuzní z této jedné rodiny. Stejně tak i mizuna, mibuna a komatsuna vyrůstají v růžici. Mizuna má podlouhlé střapaté lístky na dlouhém řapíku, mibuna lístky hladké a štíhlé, komatsuna velké široké listy na krátkém řapíku. Všechny tři druhy ozvláštní fádní chuť listového salátu, protože mají lehce pikantní, ostřejší příchutě. Nejvýraznější je hořčičná příchuť komatsuny, která se využívá nejen za syrova, ale také při podušení jako špenát.

Pěstování těchto zelenin je snadné. Na zahradě s nimi naložíte stejně jako s hlávkovým salátem nebo čínským zelím. V truhlíku porostou také, jen potřebují kvalitní lehký substrát.

Velkou výhodou je rychlá klíčivost a krátká doba dorůstání – první listy budete sklízet už po čtyřech týdnech. Tyto exotické listové zeleniny se používají spíše k dochucení salátů nebo malá příloha k masu či bramborám, nepodává se jich plná mísa. Můžete tedy postupně otrhávat dorůstající listy a než růžici úplně spotřebujete, v dalším květináči už vám bude dorůstat nová, zasetá s odstupem dvou týdnů.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Rakouské ledovce, kam jezdí James Bond nebo Ed Sheeran: 5 míst, která vás nadchnou i bez lyží

Věda & Vesmír

Nejděsivější predátor? Pravděpodobně pouhý mýtus

Bydlení

Chcete mít perfektní kuchyň? Máme pro vás tipy, jak si ji správně zařídit