Pověste to pevně, ať to drží!

 Dílna 
16. října 2014 04:07 / redakce
  0   0
📷
1 fotografie v galerii
Speciální kovové hmoždinky se v pórobetonu rozevřou a nevyklouznou zpět. ekotherma.sk
Stěna jako když vystřihne, pěkně rovná hladká, jen na ni začít věšet skříňky a dekorace. Pórobetonové tvárnice se na vyzdění příček nebo renovovaného bytového jádra výborně hodí. Jenže zkuste do nich jen tak vyvrtat díru...

Pórobeton je lehký, přesně tvarovaný, snadno se řeže, snadno se z něj staví. Jedinou pihou na uživatelské kráse je křehkost a snadné vydrolování, pokud na pórobetonovou příčku chcete něco pověsit. Není třeba se toho ale bát, je jen třeba vědět, jak na to.

Když chcete pověsit jen lehký obraz nebo jinou nepříliš těžkou nástěnnou dekoraci, použijete jehly na obrazy nebo slabé ostré skobičky. Do pórobetonu se snadno zatlučou, můžete je tedy bez problémů požít i dost dlouhé, aby se nevylamovaly. Lehkou a v závěsu nijak často nenamáhanou dekoraci v klidu ponesou léta.

Jakmile ale potřebujete pověsit něco těžšího, je nutné opravdu dobře zvážit a propočítat pevné kotvení. Často uděláme základní chybu tím, že si koupíme třeba závěs na srchovou hadici nebo i jen na toaletní papír a použijeme hmoždinky a šroubky přiložené k výrobku. Téměř stoprocentně nejsou určené do pórobetonu a jsou příliš krátké. Častým namáháním v závěsu se otvor kolem hmoždinky začne vydrolovat, až se vše úplně uvolní a vypadne ze zdi. Dotahování šroubků není nic platné, je nutné celé zavěšení předělat.

Problému se lze vyvarovat předem – stačí se v železářsžtví nebo v hobby marketu poradit a zvolit správné hmoždinky do pórobetonu. Mají jiný tvar než ty do zdiva, do betonu nebo do panelu. Když do nich šroub zašroubujete, rozevřou se jim „křídla“ a pevně závěs do pórobetonu ukotví.

Podle toho, jakou hmotnost bude mít to, co potřebujete věšet a také podle frekvence namáhání v závěsu vám odborník doporučí délku a průměr hmoždinky a do ní správné pasujícího šroubu.

Správně zvolené hmoždinky a šrouby udrží na 75 mm nebo 10 mm široké pórobetonové příčkové tvárnici bez potíží i kuchyňské skříňky nebo v koupelně bojler. Speciální hmoždinky do pórobetonu se prodávají plastové nebo kovové – ty druhé jsou samozřejmě trvanlivější.

Pokud se pořád ještě obáváte, že takové zavšení nebude bezpečné, můžete zvolit chemickou kotvu. Jak se s ní pracuje a proč je tak pevná, to si řekneme zase někdy příště.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Detoxikační náplasti na nohy mohou vyvolat alergickou reakci. Neexistuje navíc důkaz, proč by měly fungovat

Tech

Rozbitý ruský špionážní satelit spadl na americké území

Zavřít reklamu