Miniaturní bulteriér, pes jak má být

Bulteriér a jeho zmenšenina - miniaturní bulteriér - se liší jen vzrůstem.
 Mazlíčci 
15. října 2014 04:32 / CC BY 3.0
  0   0

Chcete malého pejska, který nebude trpět nešvary „gaučových“ plemen, bude temperamentní, odvážný, věrný, bystrý a bude vám dobrým společníkem na dlouhých procházkách? Miniaturní bulteriér má všechny tyto vlastnosti.

Někdo si nepotrpí na chlupáče povalující se na gauči, vyžadující každodenní vyčesávání případně i vyvazování chlupůchlup nad očiuma do mašliček. Zkrátka nechce živou panenku na hraní, ale psa jak má být, jen z prostorových důvodů nemůže mít žádnou větší rasu.

Pro ty, kdo mají rádi dobře osvalená podsaditá plemena s razantní povahou, se velmi dobře hodí miniaturní bulteriér. Byl vyšlechtěn zároveň se svým větším příbuzným a nese všechny jeho typické rysy – jen je prostě malý. Povolená výška do kohoutku u chovných psů je maximálně 35,5 cm.

Zvláštní vejčitý tvar hlavy dělá z bulteriérů i minibulteriérů plemeno, které si jedni zamilují, zatímco jiní jím opovrhují. Pokud se právě vám „bulík“ zalíbil, ale obáváte se jeho velikosti a dynamičnosti, zvolte minaturní verzi. Takového psa dobře zvládne i křehká žena, kterou by velký bulteriér mohl za sebou vláčet jako prapor.

Minitbulteriér je učenlivý, poslušný, bystrý a miluje lidskou společnost. Zato se společností psů je na tom zle – je to prostě psí rasa zvyklá se prosazovat proti jiným psům na honech a štvanicích. Ne, opravdu nebyl vyšlechtěn na boj psa proti psu, je to typický teriér, tedy pes myslivecký. Má rád dlouhé procházky a probíhačky, je ale potřeba dávat pozor na setkání s jinými psy – bulteriéři jsou prostě dominantní a snaží se prosadit při každé příležitosti.

V rodině si zato dobře rozumí s každým, i s dětmi. Na lidi neútočí, pokud ho pán výchovou nezkazí. Potřevuje pevnou ruku a dobrý výcvik, pak je z něj výborný rodinný kamarád, který vřele vítá i návštěvy, hravý společník, který se klidně v domácnosti snese i s kočkou – jen s jiným pejskem těžko. Krátká rovná tuhá srst může na zimu zhoustnout podsadou, pak psi více línají. Jinak s jejich chlupy v bytě nebude žádný velký problém – další výhoda proti nachumlaným malým mazlíčkům.

Miniaturní bulteriér může mít různé zbarvení, od čistě bílé srsti až po tmavě žíhanou. U bílých pejsků pozor na hluchotu – mají k ní genetické sklony. Pokud tedy vybíráte bílé štěňátko, nechte mu raději u veterináře otestovat sluch.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Chcete si vyšlápnou 4444 schodů? Vydejte se do norského fjordu Lysefjorden

Věda & Vesmír

Příroda nám zatápí a život ve městech se může dramaticky proměnit

Bydlení

Údržba skla může být hračka. Zkuste pár triků

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu