Jak vyzrát na odborné označování dveří a dveřní panty

 Dílna 
14. října 2014 05:29 / redakce
  0   0
📷
1 fotografie v galerii
Potřebujeme dvoudílné či třídílné viditelné závěsy neboli panty, nebo snad skryté? Záleží na typu dveří next.cz
Materiál, kvalita, provedení, rozměry… Při nákupu nových dveří zpravidla víme, co chceme, takže odpovědět na tyto otázky nebývá příliš těžké. Většinu z nás však zaskočí, když máme najít odpověď na zdánlivě nejjednodušší otázku – mají být levé, nebo pravé? Jak se vyznat v pantech a označování dveří.

Obecně se dveřní závěsy odlišují podle typu dveří, pro které jsou určeny, podle technických parametrů i z estetického hlediska. Ke klasickým polodrážkovým dveřím se běžně používají standardní dvoudílné závěsy. Snadno jimi nastavíme rovinu dveří a jejich hloubku k poloze zárubně, proto se označují jako 2D. Neseřídíme jimi však výšku. Rovněž mají pouze nízkou nosnost, takže je nelze bezpečně použít pro všechny typy dveří. Prodávají se v povrchové úpravě bílý zinek, nikl, satén, bronz a nerez.

V nabídce závěsů pro bezpolodrážkové dveře najdeme dvoudílné i třídílné viditelné závěsy. Obvykle se ale montují 3D seřiditelné závěsy, které umožňují precizní srovnání dveří a zárubní i do výšky. Designově zajímavé jsou skryté závěsy, jejichž jedna polovina je skrytá v zárubni, druhá ve dveřích. Vzhledově atraktivní jsou i čípkové typy, umístěné v horní a dolní části dveřního křídla. Závěsy se liší i tvarem, mohou být oblé nebo hranaté. Jejich cena se pohybuje od desítek korun až po několik tisíc.

Levé, nebo pravé? I když to na první dojem zní legračně, s odpovědí na tuto jednoduchou otázku většina laiků nepřestane zápasit až do konce života. Podle jakého kritéria se tedy dveře dělí na levé, či pravé? Jednoduchou pomůckou správné volby je postavit se tak, aby se dveřní křídlo otvíralo směrem k nám. Pak se podíváme, po které straně jsou panty. Jestliže jsou po pravé ruce, jedná se o dveře pravé. Pokud je máme po levici, odborníci je označují jako levé.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Památka zesnulých nebo Halloween? Jak se slaví svátek mrtvých napříč světem

Dům a zahrada

Než přijdou Dušičky, vyčistěte náhrobky. Na každý materiál platí něco jiného

Zavřít reklamu