Říjen na zahradě

 Dům 
10. října 2014 16:13 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Uschlé větve odstraníme ze stromů ještě před sklizní ovoce, aby se ozdravily zazitky.cz
Podzim je pro zahrádku, její krásu a výnosy v následujícím roce mimořádně důležitý. Záleží nejen na přírodě, ale především na nás, zda bude i napřesrok zdravá. Co všechno bychom měli právě v říjnu udělat, abychom se nemuseli na jaře stydět a marně se pokoušet napravit nenapravitelné.

Ještě před příchodem prvních mrazíků je třeba sklidit úrodu ovocných stromů. Zralost jablek a hrušek poznáme snadno. Plod, uchycený na větvi, uchopíme a lehce nadzdvihneme. Pokud nám zůstane v ruce, je zralý, tudíž bychom měli ovoce otrhat, aby to za nás neudělal větší poryv větru. Při sklizni nedáváme jablka na hromadu a nenecháváme je takzvaně vyrosit. Je to starý, nepříliš vhodný zvyk, který podporuje napadení plodů černou hnilobou.

Ještě než opadá listí, ořežeme suché větve, aby se stromy ozdravily. Ani v současných chladných dnech nesmíme zapomenout na zálivku. Právě na podzim je potřeba stromy zalít, aby měl kořenový systém dostatek vody. Nezaléváme však na noc, kdy rostlina nenatahuje vláhu, tudíž by byla v chladném vlhku a mohl by nastat snadněji hnilobný proces. Nejvhodnější je dopoledne.

Vysadíme nové stromy, které vydatně zalijeme, aby se kořenový systém lépe uchytil a rostlina snadněji přečkala svou první zimu na novém stanovišti. Sázení peckovin však necháme až na jaro stejně jako jehličnany, jejichž výsadba by měla být provedena nejpozději do konce první říjnové dekády. Opadané listí průběžně uklízíme, abychom zabránili vzniku plísní.

Letničky vytrháme, všechny zbytky zdravých rostlin kompostujeme, nemocné však raději spálíme, aby se nemoci po zahradě nešířily. Z odkvetlých rostlin můžeme sebrat semena na výsev v příštím roce. Sklidíme fazole, hroznové víno, kořenovou zeleninu a rajčata, které necháme postupně dozrát doma. Současně je nejvyšší čas vysadit česnek. Sázíme jen zdravé stroužky, které nejprve namoříme, aby je nenapadly choroby či škůdci.

Ostříháme růže, vysadíme cibuloviny a svážeme ozdobné trávy, aby uprostřed nevyhnívaly. U chryzantém vyštipujeme postranní květy, aby zůstaly jen ty nejsilnější a na dušičky se rostliny obsypaly krásnými silnými květy. Naposledy posekáme trávník a pravidelně odstraňujeme napadané listí. Záhony zbavíme plevele, zryjeme je, pohnojíme a připravíme na příští rok. Teplomilné rostliny přestěhujeme do skleníku nebo do domu. A je to!

Témata: zahrada, podzim, říjen
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky