Vybíráme vrtačku

Při výběru nové vrtačky bychom si měli nejprve ujasnit, do jakých materiálů budeme vrtat, kde a jak často
 Dílna 
12. října 2014 05:14 / vlastnimarukama.cz
  0   0
Nesmírně důležitým „dělníkem“, bez nějž se žádný kutil neobejde, je kvalitní elektrická vrtačka. Vyznat se ale v nepřeberné nabídce na trhu je velmi obtížné. Podle čeho vybírat, aby nám nástroj sloužil k úplné spokojenosti?

Prvním krokem při výběru vrtačky by mělo být rozhodnutí, zda nám pro práci postačí hobby výrobek, nebo budeme muset sáhnout po profesionálním nářadí. Hobby nářadí je vhodné pro domácí kutily, kteří ho využívají k drobným opravám jen občas. Pokud však trávíme ve své domácí dílně více času než v obýváku, pak stojí za úvahu pořízení profesionálního nářadí, které se vyrovná i s každodenním používáním.

Dalším důležitým faktem je rozhodnutí, zda vybrat vrtačku akumulátorovou, či elektrickou. Jestliže budeme vrtačku často převážet, třeba na chatu či chalupu, určitě se vyplatí dát přednost přístroji, uloženému ve speciálním kufříku se sadou vrtáků, případně i vybaveném základní sadou nářadí.

Akumulátorová vrtačka je napájena z AKU článku, což je velmi praktické právě pro drobné opravy v domácnosti, na chalupě či v dílně. Její základní výhodou je absence kabelu, díky čemuž zůstáváme mobilní a nemusíme za sebou všude vláčet nekonečné metry prodlužováku. Nevýhodou je však omezená kapacita baterie, která omezuje její pracovní dobu. Při výběru AKU vrtačky bychom tedy měli zaměřit pozornost především na takové vlastnosti, jako jsou výkon, hmotnost, kapacita akumulátoru a doba jeho nabíjení.

Elektrické vrtačky jsou vhodné především do dílny, v níž trávíme hodně času a často vrtáme do různých materiálů. Díky jejímu elektrickému napájení nejsme omezeni délkou provozu, naopak jsme však limitováni délkou napájecího kabelu. Při výběru konkrétního přístroje je potřeba zvážit, do jakého materiálu budeme vrtat nejčastěji. Pro lehčí materiály stačí přístroj bez příklepu, pro těžší budeme potřebovat vrtačku s příklepem. Při výběru elektrické vrtačky zvážíme uvedený příkon, rozsah a typ sklíčidla a její hmotnost.

Příklepová vrtačka je osazena příklepovým mechanismem, díky němuž můžeme poměrně snadno vrtat do tvrdých stavebních materiálů, jako je cihla nebo beton. Pro vrtání s příklepem je ale nutné vždy používat vrtáky k tomu určené, tedy s tzv. karbidovým britem.

Vrtací kladivo se příklepové vrtačce podobá, ale pracuje na úplně jiném principu. Základním rozdílem je pneumatický příklep, který je mnohem účinnější než mechanický. Proto jsou vrtací kladiva používána převážně pro náročné vrtání do velmi tvrdých materiálů a domácí kutil ho využije pouze párkrát za život.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Plnou parou do léta. Nejkrásnější italské pláže, které by byl hřích nevidět

Věda & Vesmír

Antarktida byla pravděpodobně objevena ještě tisíc sto let předtím, než ji našli západní dobyvatelé

Bydlení

Zútulnit si balkon jde i za pár korun. Vyrobte si hezký nábytek z palet

Zavřít reklamu