Ideální teploty v bytě? V koupelně si přitopte, v ložnici větrejte!

Než půjdete spát, tak každé topení stáhněte na nižší teplotu.
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Dům 
31. ledna 2017 03:57 / Thinkstock
  32   1
V zimním období, kdy většinou jedou radiátory na plné pecky, je velmi důležité správně regulovat teplotu v bytě! Ideálně nastavená teplota totiž prospěje nejen vašemu zdraví, ale i spánku!

Začneme místností, ve které většina lidí tráví poměrnou část dne. Ložnicí. Pokud se ráno chcete probudit odpočinutá a mít za sebou kvalitní spánek bez zbytečného probouzení, tak by teplota v místnosti neměla přesáhnout osmnáct stupňů Celsia. Nemusíte se dokonce bát radiátor ztlumit až na teplotu okolo šestnácti stupňů.

Pro kvalitní spánek je také víc než důležité pravidelné větrání. Několik minut před spánkem otevřete okna dokořán a celou místností nechte prolétnout vánky čerstvého vzduchu. Spánek v chladnější místnosti je totiž mnohem kvalitnější a hlubší než v přetopené.

V koupelně by mělo být zase naopak nejtepleji. Teplota by se měla pohybovat v rozmezí 22–24 °C. Jste-li doma samí dospělí, pak si vystačíte i s teplotou nižší, ale pokud máte děti, pak teplota nesmí klesnout pod zmíněných dvaadvacet stupňů. Ušetříte si tím totiž spoustu starostí s jejich nachlazením.

DALŠÍ MÍSTNOSTI:

  • dětský pokoj 20–21 °C
  • obývací pokoj 20–22 °C
  • chodby 17–19 °C
  • kuchyň okolo 17 °C

V zimě se kromě regulování teploty nesmí zapomínat na vzdušnou vlhkost, která se má pohybovat mezi 45 % a 60 %. Nedostatečná vlhkost, se kterou se potýkají především obyvatelé panelových domů, má za následek zdravotní obtíže. Extrémně suchý vzduch totiž vysušuje sliznice a snižuje naši obranyschopnost. Proto je vhodné si pořídit klasický vlhkoměr či domácí meteostanici, díky které zjistíte momentální vlhkost v bytě.

JAK REGULOVAT?

Vzdušnou vlhkost můžete regulovat prostým větráním. Relativní vlhkost lze také zvýšit tak, že přímo do pokoje umístíte některý ze zdrojů vlhkosti: stačí začít pěstovat rostliny nebo pořídit odpařovač či zvlhčovač vzduchu.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Věda & Vesmír

Vědci vypátrali dlouho ztracenou tektonickou desku. Ukrývá se pod Pacifikem

Bydlení

Ne každému se domů vejde pračka i sušička aneb na co se zaměřit při výběru spotřebiče dva v jednom

Zavřít reklamu