Jak uložit neskladné sportovní potřeby tak, aby nepřekážely a nezatuchly

 Dům 
06. května 2021 22:47 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Stěny skýtají mnoho úložného prostoru Depositphotos
Je pravdou, že velkou část úložných prostor v domech zabírají sportovní potřeby. Ať už jde o kola, lyže nebo kajaky, vždy se jedná o poměrně neforemné věci, které jsou na skladování docela náročné. Pokud i vy řešíte problém, kam tyto věci dát, a přitom o ně nezakopávat, využijte stěny.

Ani lidé, kteří vlatní sklep či garáž, nemají vyhráno. Jen kola a lyže pro čtyřčlennou rodinu dokážou zabrat čtvrtinu těchto prostor. Podle odborníků má ale tento problém řešení. Klíčem k trvalému pořádku je totiž využití dostupného úložného prostoru na stěnách.

„Na nedostatek volného místa a nízkou přehlednost si stěžuje většina majitelů úložných prostor. Obvykle je chyba spíš v organizaci než velikosti prostoru. Kola pro celou rodinu bývají opřena o stěnu jedno přes druhé, lyže a běžky leží na jedné hromadě v rohu, helmy se na poslední chvíli hledají po celém domě. Chytrý závěsný systém rozmístí jakkoli velké a těžké věci na stěny a uvolní podlahu. Díky speciálnímu příslušenství, tvarovaným hákům, držákům a nosičům lze na zdech vytvořit úložné zóny pro kola, saně, vybavení do přírody, fitness prvky, potřeby pro rybáře, vodní sporty i dětské hry,“ řekl Tomáš Medřický, specialista na závěsné systémy.

Uchycení kol

Zvlášť cyklistická kola jsou při špatném uskladnění v přeplněných sklepech a garážích náchylná na poškození. „Může jít o maličkost jako poškrábání laku, ale i o poničení komponentů jako například uražení brzdové páky, ohnutí řídítek, sedla, ohnutí rámové patky nebo samotné přehazovačky (měniče). Všechny tyto nepříjemnosti jsou dílem zhoršených podmínek pro uložení kol a nemožnosti s nimi manipulovat v zaházeném prostoru,“ potvrdil Slavoj Průcha, prodejce cyklistických potřeb.

Těžká cyklistická kola a elektrokola by měla na stěnách viset za přední kola na držáku k tomu určeném. „Veškeré cyklistické doplňky a příslušenství, jako jsou láhve na vodu, přilby a rukavice, pumpičky, náhradní pláště a nářadí, můžou viset hned vedle kol na dalších háčcích. I těžká elektrokola by měla zvládnout pověsit žena. U lehčích kol, například silničních kol nebo karbonových modelů, je možné využít držák na pověšení za rám nebo za pedál podél stěny, případně pořídit kladkový systém ke stropu. Častou a nebezpečnou chybou je však nedostatečné ukotvení držáku do stěny,“ dodal Slavoj Průcha.

Pozor na zatuchlinu

Nevhodné způsoby uskladnění snižují životnost sportovního vybavení stejně jako chladné a vlhké prostředí. Některá sportovní vybavení vyžadují extra péči a uložení v místě, kde mohou vyvětrat. Například pro hokejovou či baseballovou výstroj, helmy, přeskáče, kolečkové brusle, outdoorové vybavení nebo nafukovačky na léto je závěsný systém ideálním řešením uskladnění. Zavřené v krabicích či skříních by snadno zatuchly a zplesnivěly. O tricích, jak oblečení zbavit zatuchlého odéru, jsme psali zde.

„Kombinací háků, držáků a polic pověsíte vše, i sportovní dresy. Na univerzální dvojité háky uložíte například hokejky nebo brusle, lyže dáte na pogumované háky, kde jsou chráněny před poškrábáním, do košů a boxů drobnosti jako puky apod. a také využijete specializované háky, které jsou navrženy přímo pro uložení fotbalových míčů. Výhodou nástěnného systému je, že sportovní vybavení v prostoru pěkně oschne, vyvětrá a při další sportovní akci je připraveno. Je běžné, že čtyřčlenná rodina pořizuje osm až 14 háků na lyže a běžky, to už je docela velká hromada, která dřív zabírala místo na podlaze,“ vyjmenoval Tomáš Medřický.

Variabilní řešení

Háků a držáků na přímé navrtání do stěny je na trhu spousta. Co ale pak s tím, když se preference a nároky na skladové prostory změní? Vyplatí se investovat do variabilního řešení, jehož základem je panelová deska, do které lze v celé její výši a šíři libovolně zacvakávat háky, držáky, proutěné boxy a kombinovat, přidávat či odebírat úchyty bez jakéhokoli dalšího vrtání. Jedna panelová stěna tak může dobře sloužit celý život.

„Variabilitu závěsného systému oceňují také lidé s menšími úložnými prostory nebo aktivní rodiny. Zatímco v zimě mohou být v popředí na panelu hned po ruce lyže, běžky, helmy, po sezoně se vybavení přesune do méně přístupné části a nahradí je třeba kola, koloběžky, kolečkové brusle či rakety. Přecvakat držáky zabere jen pár minut,“ upřesnil Medřický.

Na rozměru nezáleží

Závěsný systém nelimituje žádný objem šuplíků či polic, naopak – nosnost panelové desky je až 200 kilogramů. Proto na něj lze rozmístit i dlouhé kajaky, paddleboardy nebo pomůcky pro fitness trénink. „Existují dlouhé háky a drážky, které jsou přesně pro tyto potřeby navrženy. Hojně využívaný je například vyklápěcí držák, který v kombinaci dvou kusů spolehlivě unese střešní box na auto nebo kajak. Aby se při hojném používání háky nehnuly ani o píď, existuje speciálně vyvinutý zámek, který fixuje příslušenství v absolutně stabilní poloze,“ dodal odborník na závěsné systémy.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod