Střecha potřebuje před zimou důkladnou kontrolu. Na co všechno nesmíme zapomenout, aby nám neteklo za krk?

Zima dokáže nadělat na střeše pořádnou paseku. Pokud jsme ji ještě nezkontrolovali, je nejvyšší čas napravit škody, aby nám neteklo za krk uprostřed největších mrazů
 Dílna 
01. listopadu 2014 05:29 / stavebnictvi3000.cz
  0   0
.S větrem a prudkými lijáky jsme si letos již docela užili. Přesto však střechu domu, chaty či chalupy to nejnáročnější období teprve čeká. Krytinu mohou poškodit nejen hromady sněhové nadílky, ale mohou se na ní velmi dramaticky podepsat i mrazy. Co všechno bychom tedy měli zkontrolovat?

Základem je vizuální kontrola, kterou zvládne téměř každý, ovšem samotný pohyb po střeše už pro každého vhodný není. Po střeše se při kontrole pohybujeme výhradně po konstrukcích k tomu určených, jako jsou lávky, stoupací tašky a podobně.

Zdaleka každá střecha ale není takto vybavena, především u rekreačních objektů toto vybavení většinou úplně chybí. Pokud si netroufáme na střechu vylézt, určitě bude lepší pozvat si profesionály. Objednat si je ale musíme co nejdřív, protože právě na podzim mívají nejvíc práce.

Ke kontrole si vybereme teplý a suchý den, kdy na střeše nebude ani vlhkost ani námraza. U střešních tašek kontrolujeme, zda nejsou prasklé nebo naštípnuté. Musíme rovněž prohlédnout hřebenáče a ověřit, zda jsou dobře připevněné. V místech styku krytiny s oplechováním, tedy v okolí komínů, okapů, štítové lišty a střešních oken, zkontrolujeme, v jakém stavu je tmel. Neměl by být popraskaný ani poškozený.

Na valbových střechách důkladně prohlédneme stav úžlabí a nároží. V úžlabí mohou být vypadlé řezané části tašek či těsnění, na starších domech může být vypadlá i malta. Na nových střechách, pokládaných takzvaně nasucho, tento problém nehrozí. Pokud narazíme na poškozenou tašku, vždy dbáme na to, abychom ze střechy odstranili všechny její části.

Při kontrole plechové střechy bychom měli být velmi opatrní, abychom nenapáchali více škody než užitku. Při důkladné revizi šroubů a jejich případném dotahování nám totiž nezbude než se po střeše důkladně proběhnout. Přecházením po střeše bychom však mohli způsobit zdeformování krytiny.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově krásné cyklotrasy

Věda & Vesmír

Meteority na Zemi před miliony let nepadaly tak, jak jsme si dosud mysleli

Bydlení

Z venkovního posezení lze vykouzlit nádherné místo. Inspirujte se nápaditými dekoracemi

Zavřít reklamu