Hřejivý kabátek potřebují i ovocné stromky. Jak je správně obléci, aby jim mráz neuškodil

 Dům 
31. října 2014 04:17 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Lesní zvěř může v zimě napáchat na stromech nenapravitelné škody zahrada.cz
Pokud máme na zahradě ovocné stromy, i ty musíme důkladně připravit na zimu. Prudké kolísání teploty v zimě a v předjaří může poškodit kůru mladých stromků takzvaným slunečním úžehem a mrazovými trhlinami. Právě nyní nastává čas provést patřičná opatření, aby stromy přežily nadcházející období bez úhony.

Pro ochranu ovocných stromů před agresivními slunečními paprsky a mrazem je nutno natírat kmeny a silné větve vápenným roztokem. Připravíme si ho z čerstvě hašeného vápna, do nějž přidáme ke zvýšení přilnavosti hlínu. Směs má mít hustotu smetany a nejpohodlněji se nanáší smetáčkem. S nátěrem začínáme na podzim a opakujeme jej podle potřeby po celou zimu a v předjaří.

Místo míchání vápenného roztoku si můžeme koupit v technické drogérii nebo zahrádkářských potřebách některý hotový přípravek z nabídky chemické ochrany, například Aversol či Arbo-Flex. Pokud však dáváme přednost ekologickým metodám, můžeme si připravit speciální pastu podle prastarého receptu našich pradědečků. Nejúčinnější je směs z kravinců a jílu nebo hlíny v poměru 1:1.

Spolehlivější ochranou je ovázání stromků, například chvojím, suchým rákosem či slunečnicovými stonky, lískovým či vrbovým proutím, silnějším papírem apod. Obvaz chrání kůru i dřevo před zahříváním slunečními paprsky i silnými mrazy a tlumí prudké kolísání teploty. Stromy ovazujeme s příchodem prvních mrazů, na jaře ochranu odstraníme.

Ovázání současně působí i jako ochrana před hlodavci a lesní zvěří, kteří mohou v zimě napáchat na mladých ovocných stromech velké škody. Další možností je vybudovat stromkům ohrádku z pletiva, ve vzdálenosti alespoň 50 centimetrů od kmene, aby se přes ni zvěř nedokázala natáhnout k větvím a nedostala se ani ke kmeni. Pomáhá i pravidelné udusávání sněhové pokrývky kolem stromů, která usnadňuje zvěři přístup k mladým výhonům.
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David oslavil šedesátiny s dvouletým zpožděním. Dostal ale multiplatinovou desku

Styl

Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí...

Tech

Kostka o velikosti mikrovlnky letí k Měsíci. Je nabitá technologiemi a bude vybírat nejlepší trasu

Zavřít reklamu