Hřejivý kabátek potřebují i ovocné stromky. Jak je správně obléci, aby jim mráz neuškodil

Lesní zvěř může v zimě napáchat na stromech nenapravitelné škody
 Dům 
31. října 2014 04:17 / zahrada.cz
  0   0
Pokud máme na zahradě ovocné stromy, i ty musíme důkladně připravit na zimu. Prudké kolísání teploty v zimě a v předjaří může poškodit kůru mladých stromků takzvaným slunečním úžehem a mrazovými trhlinami. Právě nyní nastává čas provést patřičná opatření, aby stromy přežily nadcházející období bez úhony.

Pro ochranu ovocných stromů před agresivními slunečními paprsky a mrazem je nutno natírat kmeny a silné větve vápenným roztokem. Připravíme si ho z čerstvě hašeného vápna, do nějž přidáme ke zvýšení přilnavosti hlínu. Směs má mít hustotu smetany a nejpohodlněji se nanáší smetáčkem. S nátěrem začínáme na podzim a opakujeme jej podle potřeby po celou zimu a v předjaří.

Místo míchání vápenného roztoku si můžeme koupit v technické drogérii nebo zahrádkářských potřebách některý hotový přípravek z nabídky chemické ochrany, například Aversol či Arbo-Flex. Pokud však dáváme přednost ekologickým metodám, můžeme si připravit speciální pastu podle prastarého receptu našich pradědečků. Nejúčinnější je směs z kravinců a jílu nebo hlíny v poměru 1:1.

Spolehlivější ochranou je ovázání stromků, například chvojím, suchým rákosem či slunečnicovými stonky, lískovým či vrbovým proutím, silnějším papírem apod. Obvaz chrání kůru i dřevo před zahříváním slunečními paprsky i silnými mrazy a tlumí prudké kolísání teploty. Stromy ovazujeme s příchodem prvních mrazů, na jaře ochranu odstraníme.

Ovázání současně působí i jako ochrana před hlodavci a lesní zvěří, kteří mohou v zimě napáchat na mladých ovocných stromech velké škody. Další možností je vybudovat stromkům ohrádku z pletiva, ve vzdálenosti alespoň 50 centimetrů od kmene, aby se přes ni zvěř nedokázala natáhnout k větvím a nedostala se ani ke kmeni. Pomáhá i pravidelné udusávání sněhové pokrývky kolem stromů, která usnadňuje zvěři přístup k mladým výhonům.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Zažijte Ameriku úplně jinak. Navštivte neokoukanou zemi s čarokrásnou a divokou přírodou

Věda & Vesmír

Budoucnost lidstva? Šéf Amazonu o ní má jasno

Bydlení

Barva ložního povlečení může ovlivnit víc, než si možná myslíte

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu