Chemická kotva najde široké uplatnění i v běžném bytě. Unese víc než hmoždinka
Chemická kotva je skvělým pomocníkem nejen pro profesionály, ale i běžné hobby kutily. Můžete ji znát také pod dalšími lidovými názvy, například chemická malta, tekutá hmoždinka, tekuté hřebíky nebo chemická hmoždinka. Jde v podstatě o rychletvrdnoucí polyesterovou nebo vinylesterovou pryskyřici obsahující cement. Vzniklý spoj je statický, takže zejména při domácích projektech nejsou na konstrukční beton kladeny tak vysoké nároky z hlediska pevnosti. Využívá se pro kotvení do betonu, dutých cihel, porothermu, ytongu, plných cihel, plynobetonu, pemzy (hornina), pískovce, přírodního kamene i sádry.
Vyhněte se styrenu
Pokud budete pořizovat chemickou kotvu do interiéru, rozhodně zvolte takovou, která neobshuje rakovinotvorný styren. Tento údaj je uveden na etiketě výrobku nebo v technickém listu.
Pokud kotvu nespotřebujete celou, nesundávejte míchací špičku, ta vám poté poslouží jako víčko, při dalším kotvení pouze nahradíte starou míchací špičku za novou a můžete kotvit dál. Díky tomu nebude nutné kupovat hned novou kotvu.
Kdy ji použít
Oproti běžným hmoždinkám jsou chemické kotvy extrémně pevné, nevznikají při nich rozpěrné tlaky a rychle se s nimi pracuje. Hmoždinky se v materiálech často hýbou a vytrhávají. Chemicky kotvit lze blíže k okrajům a v menší osové vzdálenosti kotev. Chemickou kotvu použijete buď samostatně, nebo se sítkem do všech druhů podkladových materiálů. Co vše v domácnosti chemická kotva udrží?
- televizní držáky
- nábytek a sanitu
- patky, sloupky, zábradlí
- schodiště
- markýzy, přístřešky
- regály, konzoly
- sportovní náčiní na stěnu
Co je dobré vědět
Podle použití dělíme chemickou maltu na několik druhů dle složení. Pořídit tak lze kotvu jak do interiéru, tak i do exteriéru, do mrazu nebo do extrémně mokrých prostor.
Průměr otvoru zvolte v závislosti na velikosti kotvicího materiálu a struktuře zdiva. U plných materiálů by měl mít otvor přibližně o 2 mm větší průměr, než je velikost vrutu či šroubu. U dutého zdiva se do vyvrtaného otvoru nejprve vsune plastové nebo kovové sítko. Jemu by měl průměr otvoru odpovídat. Následně otvor vyplníte hmotou kotvy.
V případě plného zdiva se otvor zaplní přibližně do jedné poloviny až do dvou třetin, u dutého zdiva se otvor se sítkem plní celý.
Plastová sítka jsou určena pro menší průměry šroubů a jsou k dostání v různých délkách. Kovová se prodávají po metrech a lze si je následně krátit na požadovanou délku.
Chemická kotva začíná tuhnout během několika minut - v závislosti na jejím přesném složení a také na teplotě materiálů. Na konečné vytvrzení je třeba počkat v řádu desítek minut až jednotek hodin.
Práce s chemickou kotvou je snadná
Použití chemické kotvy je velmi snadné. K její aplikaci vám bude na většinu produktů stačit pouze běžná vytlačovací pistole. Pokud však zvolíte profesionální balení, je už nutné použít i speciální pistoli.
Jak na to
- Vyvrtejte otvor.
- Vysavačem či speciálním kartáčkem zbavte otvor prachu.
- V případě dutých materiálů vložte sítko.
- Pomocí pistole a míchací špičky aplikujte chemickou kotvu.
- Vzápětí našroubujte vrut, šroub a podobně.
- Počkejte na zatvrdnutí chemické kotvy.
Výpočet spotřeby
Pokud chcete dopředu znát spotřebu chemických kotví, můžete si to snadno spočítat. Vrtaná díra je v podstatě válec a kotevní prvek je také válec. Můžete si spočítat oba objemy válců a následně od objemu válce díry odečíst objem válce kotevního prvku. Tím si spočítáte spotřebu chemické malty do jedné díry. Potom už stačí násobit a získáte celkový objem. O tom, jaké jsou rozdíly mezi hmoždinkami, jsme psali zde.