Nehoda na koberci? Poradíte si i bez chemie

Pes může nechat loužičku na koberci
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
28. srpna 2018 15:06 / Shutterstock
  2   0
V dnešní době hrají v rodinných domech a v bytech často prim plovoucí podlahy nebo obklady. Přesto se najdou domácnosti, kde si raději potrpí na koberce. Některé ho mají například jen jako ozdobu u sedací soupravy. Co dělat, když se stane nehoda a něco se na koberec rozlije?

Pryč jsou časy, kdy naše babičky mívaly pořádný huňatý koberec většinou tmavé barvy, ze kterého stačilo rozlité mléko nebo ukápnutý kečup případně hořčici utřít hadrem a nebylo po tom ani památky. Za pár dní už si na to nikdo ani nevzpomněl.

Zářivá skvrna

V dnešní době jsou také koberce různých barev a materiálů, často ale bývají spíš jako ozdoby, zesvětlení tmavší podlahy nebo jen jako teplý podklad do dětského pokoje. O to více se na nich vyjímá jakákoliv skvrna!

Pokud si chcete při nehodě poradit i bez chemických přípravků, pamatujte si několik zajímavých rad. Obecně platí, že při čištění koberce pomůže prášek do pečiva, který necháte působit nejlépe přes celou noc a potom vše důkladně vyluxujete.

Ač se tomu budete divit, pomoct může i kysané zelí. Samozřejmě ho musíte mít bez šťávy. Poházejte ho po koberci a nechejte působit. Potom ho zameťte a koberec vysajte. Měli byste vidět podstatný rozdíl.

Pokud vám ukápne skvrna od oleje, řešte to pomocí jedlé sody. S mastnou skvrnou si poradíte tak, že vezmete ubrousek, který přežehlíte, ale můžete si pomoct i hladkou moukou. Koberec pak jen dočistíte vodou a mýdlem.

Kapka krve

Může se stát, že se vám dítě například narazí na roh stolu a na koberec ukápne krev. Poté, co potomka utěšíte a ránu mu ošetříte, musíte si poradit s kobercem. Krev z něj dostanete pomocí studené vody. Pokud se jí nebude chtít, pomozte si roztokem čpavku.

U skvrn od jídla mějte po ruce přípravek na čištění skel. Nastříkejte ho na flek a po pár minutách to otřete vodou a mýdlem nebo prostředkem na nádobí. Pokud si uděláte skvrnu od kávy, naběhněte na ni s perlivou vodou, kterou nechejte na několik minut působit na místě. Potom už to jen očistíte lihem.

Když si vaše dítě splete koberec s omalovánkami a objevíte na něm čmáranice od fixek, pomůže vám na to citronová šťáva. Vosk z koberce dostanete pomocí utěrky a žehličky. Loužičku po psovi rychle utřete pomocí vody a mýdla a vydrhněte ji. A když si přece jen s jakoukoliv skvrnou nebudete vědět rady, sáhněte po chemických prostředcích! O výhodách koberců jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Témata: koberec, skvrna, olej, krev, vosk
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je toho důkazem

Věda & Vesmír

Konec sexuálního rozmnožování? Většina dětí budoucnosti má vzniknout ve zkumavce

Bydlení

Získejte dokonalý trávník během několika dní

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu