Obýváková stěna umí oživit celý prostor. Dbejte ale nejen na design, ale i praktičnost

 Dům 
27. prosince 2018 16:29 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Obýváková stěna musí ladit se zbytkem interiéru Depositphotos
Chystáte se změnit vzhled vašeho obýváku? Pak se zřejmě budete ohlížet i po obývákové stěně. Ta by měla nejen ladit vzhledově se zbytkem vybavení, ale hlavně by měla být funkční.

Co se týká současných trendů, v módě je minimalistické pojetí interiéru. To ale v žádném případě neznamená, že si v obývacím pokoji vystačíte jen se sedací soupravou a konferenčním stolkem. Zajímavá obývací stěna nemusí nijak minimalistický styl interiéru narušit.

Velikost a rozložení obývací stěny

Jako první změřte svůj obývací pokoj a rozmyslete si, zda bude nábytek stát na krátké, nebo dlouhé stěně. Oboje má své výhody i nevýhody. Umístěním na krátkou stěnu vám zbyde víc prostoru a můžete rozdělit obývák na různé zóny: třeba relaxační, pracovní, či dětskou – herní.

Častějším a vzdušnějším řešením je přistavení obývací stěny k delší straně pokoje. I tam by ale měl zůstat z obou stran alespoň metr volného prostoru. O tom, čeho se při zařizování obýváku vyvarovat, jsme psali zde.

Moderní stěna s úložným prostorem

V prostornějších obývacích pokojích se určitě nebojte poněkud větších obývacích stěn obsahujících jak skříň či polici pro televizi, tak i postranní skřínky. Velké prosklené vitríny jsou již sice minulostí, nicméně jedna prosklená dvířka s několika vnitřními viditelnými policemi dokáže celý komplet neskutečně oživit. Volbě dekoru se meze nekladou. Moc hezké jsou světlé varianty typu dubu sonoma i třeba tmavé cizokrajné dřeviny, případně ořech a další.

Pokud v bytě potřebujete co nejvíce úložného prostoru, zaměřte se i na tento parametr. A pokud vám to prostor dovolí, klidně si vyberte obývací stěnu, jejíž součástí bude i šatní skříň, uzavřené policové skříňky nebo šuplíky.

A pokud potřebujete hodně úložných prostorů a chcete zachovat co největší vzdušnost interiéru, zaměřte se na kovové obývací stěny. S kovem se často kombinuje tvrzené sklo, které má výhodu dlouhé životnosti a snadné údržby.

Slaďte styl

Někdo si zakládá na tom, že sladí celý byt v jednom stylu, někdo zase naopak vybaví každou místnost v odlišném duchu. Vždy by ale měl být pokoj harmonický. Nezapomeňte proto sladit obývákovou stěnu se zbytkem interiéru, především se sedačkou a konferenčním stolkem. I podlaha nebo dveře by ale měly designově a barevně ladit s vybraným nábytkem. Všímejte si i drobných detailů, jako jsou oblé/ostré hrany, nebo barva a provedení úchytů.

Důležitý je i materiál

Nejčastěji se setkáte s obývacími stěnami z lamina, ale existují i jiné materiály.

Dýha – tenký pás dřeva, který tvoří povrch nábytku. Výhodou je letitá tvarová stabilita. Na pohled bývá k nerozeznání od masivu.

Lamino nebo též LTD – vyrábí se laminováním dřevotřísky speciálním papírem. Vyniká snadnou omyvatelností a hygienickou odolností, proto se hodí i do koupelny či kuchyně.

MDF – desky s jemnou strukturou vyráběné bez umělých lepidel. Lze je různě tvarovat a dosáhnout tak dojmu masivu.

Masiv – nábytek vyrobený z masivu vypadá luxusně, ale musíte počítat i s tím, že bude těžší a tudíž bude náročnější i manipulace. O vysoké ceně ani nemluvě.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Kalhotový kostým si razí cestu zpět do světa módy. Vypadá skvěle a je snadné jej stylovat

Dům a zahrada

Jeden návyk, který pomůže udržet toaletu čistou. Je vědecky potvrzeno, že klíč spočívá v záchodovém...

Zavřít reklamu