Toaletní stolky opět získávají na oblibě. Jsou praktické a mají svůj půvab

 Dům 
26. prosince 2018 15:53 / Marie Popelková
  0
📷
6 fotografií v galerii
Toaletní stolky nemusejí dýchat historií.  Shutterstock
Dříve se snad žádná žena neobešla bez toaletního stolku. Později se ale tento kousek nábytku z domácností jaksi vytratil a teď toaletní stolky opět prožívají renesanci. A kdo nemá rád historický nábytek, nemusí se bát. Toaletní stolky jsou dnes už k dostání i v moderním hávu.

Toaletní stolky vždy sloužily ke zkrášlovacím procesům a jejich funkce zůstala dodnes stejná. Změnil se jen vzhled. Kdo netouží po dobově vypadajícím stolku připomínající éru Ludvíka XIV., může si klidně pořídit moderní typ, který zapadne i do vzdušného prostoru.

Trocha historie

Toaletní stolky se v průběhu historie měnily. Ve starověkém Řecku a Římě byly jejich dominantou dřevěné nohy, které vycházely ze zvířecí podoby. Středověk neměl výrazné jednotící zdobné prvky, nicméně typická byla řezba rostlinných motivů, které byly doplněné slonovinou. Toaletní stolky se rozmohly až na konci středověku a vlastnili je ti nejbohatší.

Známé jsou také barokní stolky a s pozdním rokokem přišlo technické zdokonalování a toaletní stolky se rozrostly o skryté čelní i boční zásuvky, vyklápějící se desky či zrcadla. V čase empíru byl toaletní stolek součástí každé dámské ložnice.

Na počátku 20. století se toaletka opět stala dekorativním kusem nábytku. Byla symbolem moderní vytříbenosti a luxusu. V dnešní době není vlastnictví toaletního stolku zdaleka takovou samozřejmostí, jako tomu bylo ještě před desítkami let. Ženy o sebe pečují především v koupelnách svých bytů či domů. Nicméně je nutné podotknout, že se toaletní stolky opět dostávají do popředí a ženy se k nim znovu vracejí.

Výhody toaletního stolku

Toaletní stolek skýtá řadu výhod. Když se totiž žena líčí a zkrášluje v koupelně, poličky a parapety doslova přetékají očními stíny, rtěnkami, několika druhy hřebenů, krémy a podobně. Když si ale všechny tyto kosmetické nezbytnosti dáte do šuplíků či poliček toaletního stolku, rázem vám v koupelně zůstane spousta volného prostoru, který můžete využít k něčemu jinému.

Navíc toaletní stolek supluje jakýsi ženský koutek, kde se zklidní a věnuje se jen sama sobě, což má velmi pozitivní vliv na psychiku.

Vybere si každá

Vzhledem k tomu, že se toaletní stolky opět stávají součástí bytů, výrobci na tento trend pružně reagují a nabízejí nespočet tvarů, barev a stylů. Na své si tak přijdou milovnice elegance, vintage, rustikálního, antického i moderního stylu.

Podle vašeho vkusu pak stolek můžete dovybavit židličkou, taburetem lavičkou či pohodlným křesílkem.

Spousta úložného prostoru

Každý toaletní stolek má šuplíky, ale může mít i poličky či skříňky, které pojmou opravdu velké množství kosmetiky.

Aby byl toaletní stolek dokonalý, nemělo by chybět zrcadlo. To může být sklápěcí, otočné nebo na pevno přidělané.

Umístění toaletního stolku

Nejlepším místem pro toaletní stolky je ložnice, která bývá nejklidnějším místem v domě či bytě. V dnešní době má většina žen kosmetiku v koupelně, ale tu využívají všichni členové rodiny a právě proto tam není dostatek klidu. Někdo ale i tak zvolí pro svůj toaletní stolek právě tuto místnost. Není ani výjimkou, že je toaletní stolek součástí dívčího pokoje. Pokud chcete vědět, jak si zařídit koupelnu podle feng shui, přečtěte si náš článek zde.

Ať už ale svůj zkrášlovací kousek nábytku umístíte kamkoliv, měl by být postaven tak, aby co nejvíce využíval přirozeného denního světla. Přirozené denní světlo je totiž pro perfektní make-up doslova klíčové.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Aniston ukázala perfektní postavu v bikinách a prozradila, že drží dietu 16/8

Styl

Tasemnice liščí představuje pro člověka reálná rizika. Hlavně pro lidi, kteří konzumují neošetřené...

Dům a zahrada

Nenechávejte koření v kupovaných sáčcích. Hrozí plíseň i ztráta chuti