Fasáda neplní jen estetickou funkci. Důležitá je i z jiných důvodů

 Dům 
14. prosince 2018 12:23 / Marie Popelková
  1
📷
5 fotografií v galerii
Hezká fasáda dělá pěkný dům Shutterstock
Dávno jsou pryč doby, kdy rodinné domy v řadě vypadaly jeden jako druhý. Nejenže měly stejné dispozice a velikost, ale také byly jedné fasády a barvy. Dnešní doba nabízí možnost různého zpracování omítek a také velkou škálu barev. Fasáda ale neplní jen estetickou roli, má také ochrannou funkci.

Jsou různé druhy fasádních prvků. Můžete mít kovové, ale také nekovové. Do těch kovových patří plech, který je pevný, trvanlivý odolný a lze ho použít i jako kontrast s jiným materiálem jako třeba měď nebo pozinkovaná ocel. Najdete různé škály barev.

Ocel i nerez

Další kovovou možností je fasáda z oceli, na níž se v průběhu času objevuje rez. Právě ta vytváří ochrannou vrstu, která je vysoce trvanlivá a snižuje nutnost údržby. Možností je i nerezová ocel. Má dlouhou životnost a trvanlivost, je odolná proti rzi a má minimální nároky na údržbu.

Dřevo

Mezi nekovové materiály patří dřevo. Je často vyhledávaným přírodním prvkem pro svou originalitu, odlišnost a pěkný vzhled. Představuje dobrou tepelnou izolaci i ekologický přídavek, ale hůře odolává počasí a také si za něj připlatíte.

Cihly a kámen

Sáhnout můžete po obkladových cihlách. Jsou ekologické a prodyšné, mají dobrou tepelnou izolaci, není potřeba velká údržba, ale jejich nevýhodou je zase vyšší cena. Dost si připlatíte i za přírodní kámen, který má ale zase dlouhou životnost a je elegantní. Je to nehořlavý bezúdržbový materiál s dobrou tepelnou izolací. Nevýhodou je ale také vysoká hmotnost a problémy se zateplením.

Umělé materiály

Zvolit lze i umělý kámen jako třeba cement nebo sádra. Vybrat si můžete velké množství. Výhodou je kromě odolnosti i snadná montáž. Kvůli lepidlu má ale zase horší prodyšnost a existuje riziko plísní ve spárách mezi deskami. Používají se také laminátové desky a velmi dobře vypadají keramické obklady, které jsou odolné a také cenově dostupné.

Omítkový systém

Abyste měli funkční omítku, musíte správně zvolit omítkový systém a sladit ho s podkladem. O výběru se poraďte se stavitelem, který bude přikládat váhu použitému stavebnímu materiálu, jeho kvalitě i struktuře a podobně.

Než budete dávat vnější omítky, je potřeba mít hotové všechny takzvané mokré procesy vevnitř. Myslete na to, že musí být rovný podklad, ale také stabilní a pevný. Po dobu zpracování, tuhnutí a tvrdnutí jednotlivých vrstev by neměla teplota vzduchu, podkladu ani materiálu klesnout pod pět stupňů Celsia.

Existují různé druhy fasádních omítek. Minerální jsou dekorativní a odolné vůči počasí a hodí se na jakýkoliv minerální podklad, ale nejsou tolik odolné proti nečistotám. Akrylátové omítky jsou tvrdé a odpuzují vodu, jsou nejlevnější a nejžádanější, ale nedoporučují se dávat dohromady se zateplovacími systémy.

Odpuzuje vodu

Na zateplovací systémy je vhodná silikátová omítka. Používá se i silikonová varianta, která je pružná a odpuzuje vodu. Silikon-silikátové omítky jsou kompromisem mezi silikonem a silikátem, jsou odolnější proti ulpívání nečistot.

Další možností jsou dekorativní omítky, které se hodí k úpravám ve vnějším i vnitřním prostředí. Designové omítky obsahují nejmodernější technologie spojené s tradičním vzhledem přírodních materiálů jako dřevo nebo kámen. Jak vyzrát na díry ve fasádě, jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Julia Roberts ukázala vzácnou fotku svých dvojčat. Oslavila s nimi jejich osmnáctiny

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte