Domovní alarmy jsou čím dál více v oblibě. Podle čeho vybrat ten nejlepší?

 Dům 
16. prosince 2018 07:00 / Marie Popelková
  3
📷
4 fotografie v galerii
Pořízení alarmu už není výsadou jen bohatých lidí Depositphotos
Stále více lidí hledá možnosti, jak uchránit svůj dům či byt před nenechavými zloději. A tak se do popředí zájmu dostávají také domovní alarmy. Než si ale půjdete nějaký vybrat, je dobré si o nich něco zjistit.

Domovní alarmy už dávnou nejsou výsadou bohatých lidí nebo komerčních objektů. Dnes si je pořizují i úplně obyčejní lidé. Dobré je, že jsou v různých cenových relacích. Některé alarmy vyjdou na 400 korun, jiné pořídíte i za více než šest tisíc korun. Podle odborníků se ale investice do domovního alarmu vždy vyplatí.

Způsob připojení

Než si jakýkoliv domovní alarm pořídíte, měli byste si ujasnit, jakému způsobu připojení dáte přednost. Existují dva typy:

 • drátové domovní alarmy
 • bezdrátové domovní alarmy

Drátové domovní alarmy

K propojení jednotlivých prvků domovního alarmu je využíván drát čili kabel. To znamená, že je vhodné už dopředu vědět, kam jednotlivé doplňky umístíte. Pokud chcete čistou instalaci bez jakýchkoliv lišt a podobných nevzhledných pomůcek, vybírejte drátovou variantu v okamžiku, kdy se rozhodujete stavět rodinný dům či nemovitost rekonstruovat. Pohodlně si tak naplánujete, co kde bude.

Největší výhodou drátového domovního alarmu je bezúdržbový provoz a také to, že výměna jednodlivých komponent nevyjde moc draho. Na druhou stranu je třeba počítat s náročnějšími stavebními úpravami a celkově je pořízení drátového systému dražší než v případě bezdrátových alarmů. V ceně se totiž odrazí i náklady na pořízení lišt, kabelů apod.

Bezdrátové domovní alarmy

Druhým řešením jsou bezdrátové domovní alarmy. Každý prvek je napájen prostřednictvím baterie a komunikace je zajištěna bezdrátově. To znamená, že je můžete umísťovat dle vlastní libosti. Vysoká variabilita koresponduje hlavně s pestrou a bezproblémovou rozšiřitelností celého zabezpečovacího systému. Dosah jednotlivých komponent může být mezi sebou až 80 metrů. Fungují nejenom s pomocí GSM signálu, ale také Wi-Fi.

Výhodou je, že bezdrátový domovní alarm můžete aplikovat do jakékoliv rozestavěné nebo kompletně zařízené nemovitosti. V případě potřeby si pak zakoupíte další prvky. U nich však počítejte s trochu vyššími náklady. Ty se mimo jiné promítnou i do celkového provozu, protože musíte v pravidelných intervalech měnit akumulátorové články. Spousta výrobků vydrží kolem dvou let provozu.

Prvky alarmu

Domovní alarm je pojmem, za kterým se ukrývá hned několik prvků celého zabezpečovacího systému. A je jen na vás, co všechno si budete chtít pořídit a jak propracované řešení zvolíte. Mezi důležité součásti domovního alarmu patří:

 • siréna
 • pohybová čidla
 • magnetické detektory
 • hlásiče

Siréna

Siréna je nenápadný prvek připevněný na zdi nebo na stropě, který po přijetí impulsu začne houkat. A to poměrně silným a doslova otravným zvukem. Hluk může zloděje vystrašit, ale siréna také začne poutat pozornost sousedů a okolí. A právě to si velice brzy uvědomí i potenciální pachatelé. O nejčastějších fintách zlodějů jsme psali zde.

Pohybová čidla

Pohybová čidla jsou schopna zachytit pohyb osob v daném prostoru na základě odlišných teplot. Člověk má jinou teplotu, než je teplota okolí. Zakoupit lze i propracovanější čidla, která dokáží ignorovat především domácí mazlíčky, jakými jsou kočky a psi. Tím se vyhnete spoustě falešných poplachů.

Magnetické detektory

Jde o prvek skládající se ze dvou částí. Jedna z nich je řídící a ta druhá je magnetická. Pokud jsou oba prvky spojeny, pak je vše v pořádku. Když dojde k rozpojení, je vyvolán poplach. Magnetické detektory zvané také jako magnetické spínače nachází své uplatnění hlavně u dveří a oken. Jejich určitou odnoží jsou detektory rozbití skla, které klasické magnetické verze staví na vyšší úroveň. Ty totiž fungují tak, že dokáží rozpoznat nejenom otevření okna, ale hlavně jeho rozvití. Čidla umí detekovat rozbitou skleněnou plochu už od 1 m2.

Hlásiče

Aby byl domovní alarm kompletní a stoprocentně funkční, můžete jej obohatit ještě o několik dalších doplňků zvyšujících celkovou bezpečnost. Jde například o hlásič plynu, který je schopen aktivovat alarm na základě unikajícího hořlavého plynu v domácnosti.
Hlásič požáru zase pro změnu detekuje kouř v prostoru.

Ovládání

K ovládání domovního alarmu většinou slouží centrální jednotka v podobě podsvíceného displeje s klávesnicí. Tato část domovního alarmu je pak obohacena i o GSM modul, který vám bude posílat SMS zprávy a informovat o spuštěných poplaších a ostatních činnostech. Prostřednictvím centrální jednotky lze celý systém důkladně nastavit. Klávesnice pak slouží pro odkódování či zakódování objektu.

V závislosti na pořízení konkrétního modelu domovního alarmu lze samozřejmě narazit i na jiné varianty ovládání:

 • Ať už drátově nebo bezdrátově máte možnost nastavit celý systém mnohem pohodlněji, a to za pomoci počítače a ovládacího softwaru.
 • Součástí některých modelů bez centrální jednotky je dálkové ovládání. Prostřednictvím funkčních tlačítek lze alarm nastavit, ale také jej deaktivovat. Dálková ovládání mají dokonce programovatelná tlačítka.
 • Řada systémů umožňuje také využití aplikací pro mobilní telefony. S těmi se pak připojíte k domovnímu alarmu a spravujete jej na dálku.

Funkce

Každý model domovního alarmu nabízí i celou řadu dalších funkcí. Mezi nejčastější funkce patří tyto:

Paměť na telefonní čísla – díky větší paměti lze uložit více čísel, na která budou odesílány SMS zprávy o poplachu a zároveň z nich bude možné řídit centrální jednotku domovního alarmu.

Reproduktory a mikrofony – přístroje vybavené těmito prvky vám umožní zatelefonovat si z alarmu nebo na něj.

Nastavení poplachových zón – u každé zóny, respektive čidla můžete nastavit například délku zpoždění, kdy dojde k vyvolání poplachu.

Měření teploty – budete informováni o tom, jaká je teplota v domácnosti.

Připojení IP kamery – k systému domovního alarmu lze připojit také kameru, prostřednictvím které vidíte, co se děje právě u vás doma. Některé modely jsou vybaveny i nočním viděním.

Záložní baterie – ta je součástí hlavně drátových domovních alarmů. Zaručuje, že zabezpečovací systém bude fungovat i poté, co dojde k výpadku energie. Po znovuspuštění elektřiny dochází k opětovnému dobití baterie.

Správné rozmístění domovního alarmu

Pokud si pořídíte propracovanější domovní alarmy, měli byste mít představu o tom, jakým způsobem rozmístit jednotlivé prvky, abyste si zajistili co nejefektivnější ochranu.

 • Ovládací klávesnici umísťujte vždy ke vchodovým dveřím.
 • V blízkosti vchodových dveří se může nacházet i samotná ústředna, pokud nedisponujete jiným prostorem, jakým je například technická místnost.
 • Minimálně ke vstupním dveřím dejte magnetický detektor.
 • V každém pokoji by se mělo nacházet pohybové čidlo umístěné tak, aby snímalo nejenom dveře do pokoje, ale hlavně okno, odkud může přijít potenciální zloděj.
 • Celkovou bezpečnost zvýšíte tím, když na okna aplikujete magnetické detektory.
 • Sirénu lze umístit asi kamkoliv v domě, popřípadě zvolíte venkovní variantu na fasádě objektu.
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Moderátor Aleš Cibulka dal všude výpověď a skončil s totálním vyhořením organismu. Po čase i s 24 stehy...

Styl

Anna (48): Matka zemřela a sestry jsou náhle kvůli dědictví jako saně

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...