I v zimě je důležité důkladně větrat. Orosená okna mohou být příčinou vzniku plísní

Vyvětraný vzduch se opět velmi rychle ohřeje
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
27. ledna 2021 19:59 / Depositphotos
  0   0
Aktuálně panující chladné počasí pociťují v těchto dnech také majitelé domů a bytů. Zřejmě není nikdo, kdo by se kvůli velkým teplotním rozdílům venku a uvnitř nepotýkal s rosením oken. Tento jev je sice běžný, ale také velmi nebezpečný.

Ačkoliv se jedná o přirozený jev, je vhodné mu předcházet, případně jej eliminovat. Předejdete tak vzniku nebezpečných plísní, které se mohou vytvořit na okenních sklech nebo v jejich blízkosti.

Co k rosení přispívá

Rosení oken je zcela běžný fyzikální jev, ke kterému významně přispíváme i my lidé. Každý člověk za den vydechne asi tři litry vody, což při počtu pěti členů domácnosti není rozhodně málo. A když si k tomu připočteme, že v kuchyni vaříme, v pokoji sušíme prádlo a v koupelně se někdo sprchuje, na vysokou vlhkost a zarosená okna je pěkně zaděláno.

Snižte vlhkost

Základem je proto intenzivní větrání několikrát za den. Jakmile vstanete, otevřete dokořán okno a nechte klidně několik minut proudit chladný vzduch dovnitř. Pokud tento krok v přibližně pětiminutových intervalech zopakujete klidně pětkrát denně, významně snížíte ve větrané místnosti vlhkost, čímž zamezíte vzniku plísní.

Zamezte unikání tepla

Naopak se vyhněte tomu, že budete mít po celý den otevřenou ventilačku, abyste větrali průběžně. Tento způsob je tím nejhorším, který můžete zvolit. Jednak vám bude unikat teplo, takže budete mít v místnosti chladno a topení nakonec vychází vniveč, a také bytem začne proudit vysoká vlhkost, která venku panuje. Výsledný efekt tak bude zcela opačný.

Odstraňte překážky

Zaroseným oknům také pomůžete, pokud před nimi nebudou stát různé překážky a bude k nim moci průběžně proudit vzduch. Co nejvíce proto od rámů odsuňte květináče, schovejte alespoň na čas různé dekorace a sundejte z oken záclony. Čtěte také: Zabraňte zamlžování oken v autě. Stačí šikovně použít pěnu na holení.

Také okenní žaluzie, které se přímo dotýkají skleněných tabulí, mějte trvale vysunuty alespoň dva centimetry nad spodním rámem okna. A pokud v této mezeře vznikne rosa, klidně ji setřete papírovými utěrkami.

Veronika Prášilová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Věda & Vesmír

Vědci vyrobili z vody kov. A podíl na tom mají i čeští odborníci

Bydlení

Postavte si na zahradě venkovní pec na pizzu. Není to nijak složité a všem udělá velkou radost

Zavřít reklamu