Máte rádi pohled do ohně? S krbovými kamny i ušetříte!
Kamna musí přijít na nehořlavou podlahu a vedle nesmí chybět otvor do komína. Pokud máte dřevěnou podlahu, je vhodné položit v okolí kamen podložku například z plechu nebo tam dát dlažbu. Je však potřeba, aby měla dostatečnou nosnost!
Až půjdete kamna vybírat, zajímejte se o tah komína a průměr kouřovodu. Jsou to údaje, které se nacházejí v informacích dodavatele komínu. Podle nich potom prodejce doporučí vhodná kamna. Pokud máte stavbu bez komína, využijte dodatečně stavebnicový třísložkový systém, který se skládá z komínové tvárnice a z vnitřní keramické vložky vystředěné skládanými tepelně izolačními rohožemi z minerálních vláken.
Nutný komín
Dalším řešením může být nerezový systém s vnitřní keramickou vložkou, který nepotřebuje základ, protože se kotví přímo na nosné zdivo. Ke stavbě tohoto typu komína je potřeba zařídit prostup stěnou nebo střechou. Ke zprovoznění kamen a jejich napojení na komín je nutné přivolat topenářskou firmu.
Krbová kamna se správným výkonem se vyberou podle velikosti vytápěného prostoru v metrech čtverečních. Volba správného výkonu je důležitá, protože výkonnnější kamna mohou v malém pokoji hodně topit a naopak méně výkonná kamna velký pokoj nevytopí.
Různé druhy
Mezi nejvíce prodávaná patří plechová a kachlová kamna. Plechový plášť se nahřívá rychleji než kachlový a rychleji i chladne. Kachlový plášť ale zase hřeje déle, protože keramický obklad velmi dobře využívá teplo. Ještě déle se nahřívají litinová kamna, která pak i déle vydávají teplo.
Existují i kamna s teplovodním výměníkem, což umožňuje připojení topných děles, centrálního kotle, radiátorů nebo ohřívače vody. Krbová kamna tak můžete mít klidně i v rodinném domě!