Věnujte pozornost zdraví svého papouška, i andulka může trpět bolestivou dnou

 Mazlíčci 
11. prosince 2014 05:04 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Dna je pro papouška velmi bolestivá. Její symptomy jsou naštěstí patrné na první pohled ptakouni.cz
Andulka neboli papoušek vlnkovaný patří k nejčastějším exotickým ptákům, chovaným u nás v zajetí. Zdravotní problémy signalizují změny v chování našeho mazlíčka, příčinu však sami odhalíme jen velmi obtížně. Jednou z mála výjimek je právě dna, jejíž projevy jsou patrné na první pohled.

Dnou trpí především andulky, chované doma. Předpokládá se, že jde o metabolickou poruchu a současně o poruchu funkce ledvin. Projevuje se vystupujícími uzlíky v okolí kloubů a šlach na nohách.

Tyto uzlíky jsou bílé barvy se začervenalým okolím a otokem a vždy ptákovi způsobují silné bolesti. Postižené andulky jsou skleslé, rychle se unaví a nevydrží stát na obou nohách.

Močový podíl trusu je v akutní fázi onemocnění velmi řídký a značně objemný a velmi často dochází k záměně za průjem. V tomto případě může dojít k nevhodnému léčení a následnému uhynutí. Pokud tyto symptomy u svého papouška zaznamenáme, je vhodné co nejrychleji vyhledat veterináře.

Při léčebných zákrocích je třeba vyprázdnit vzniklé uzlíky na nohách po důkladné dezinfekci propíchnutím vypálenou jehlou a vymačkáním. Úleva pro andulku je téměř okamžitá, ale je třeba počítat s opakovaným zhoršením. Tuto léčbu je třeba doplnit podáváním prostředků, ovlivňujících rozpustnost kyseliny močové, například Alkalit.

Souběžně s těmito léčebnými zákroky je třeba vyloučit z krmné dávky živočišnou bílkovinu a po dobu akutních příznaků nepodávat žádné vitamínové doplňky. Postižený ptáček má při včasném zahájení léčby velké šance na vyléčení.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Tereza Maxová ukázala fešného syna Tobiase. Slavná modelka mu pomáhá do světa modelingu

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Tech

Čína uprostřed občanských nepokojů znovu chrastí zbraněmi. Má nové ponorkové střely, které doletí až...