Předcházejte u pejska zvracení během cesty. Zkuste těchto pár rad
Tyto rady byste mohli vyzkoušet třeba v následujícím letním období.
Když jde do tuhého
Asi každý, kdo má pejska, už vypozoroval, jak to vypadá, když se v autě necítí zrovna nejlépe. Pokud se však chystáte se svým miláčkem na první jízdu, měli byste si všímat, zda u něj neprojevují následující příznaky:
- zrychlené dýchání
- třes
- nervozita
- časté polykání a olizování
- nadměrné slinění
- nadavování
Pokud nic z toho nezaregistrujete, vypadá to, že si můžete gratulovat. Ovšem není vyloučeno, že se zmíněné příznaky projeví později. Je lepší být na to připraven. Důležité je pejsky od malička seznamovat s autem a cestování spojit ideálně s nějakým příjemným zážitkem.
Větrejte a zastavujte
Raději se také vyvarujte krmení před jízdou. Výrazně mazlíčkovi cestování usnadníte, když nebudete v autě kouřit, používat v interiéru výrazné vůně, pouštět hlasitou hudbu a budete při jízdě dostatečně větrat tak, aby v autě proudil čerstvý vzduch. Jedete-li na delší trasu, dopřávejte sobě i vašemu parťákovi pravidelné přestávky během jízdy a mějte pro něj k dispozici čerstvou vodu.
Pomoci mohou medikamenty
Pokud i přes tyto kroky pejsek nevolnostmi trpí, je vhodné poradit se s veterinářem o vhodných lécích, které byly vyvinuty speciálně k užívání psími pacienty. Snáší-li váš pejsek každou cestu opravdu špatně a celou ji prozvrací, určitě to nenechávejte jen tak. Jen si představte, jak byste se cítili vy, pokud by se u vás pravidelně objevovala mořská nemoc. Její projevy jsou prakticky totožné s těmi, které mají z cestování pejsci.
Pracujte s jeho strachem
Veterinář vám pro pohodovější jízdu autem zřejmě doporučí léky, které nejen zklidní žaludek, ale zároveň přispívají k celkové psychické pohodě psa. Tyto léky se podávají obvykle půl hodiny před cestou, avšak stejně jako u jiných přípravků, i u nich se mohou vyskytnout nežádoucí účinky v podobě ospalosti či malátnosti zvířete.
Je také prokázáno, že někteří pejsci trpí nevolností proto, že mají z cestování strach a navíc se bojí volného prostoru mezi sedačkami. V takovém případě je nanejvýš vhodné pejsky poutat bezpečnostními pásy, případně je navíc posadit do plachty, kterou upnete mezi opěradla přední a zadní sedačky, čímž okolo pejsků vznikne pomyslná ochranná vana, která jejich nejistotu zmírní. Čtěte také: Příjemná hudba dokáže psy uklidnit. Některé zvuky jim pomáhají vyrovnávat nervový systém.
Dodržujte zákony
Každopádně na poutání pejsků bezpečnostními pásy či jejich přepravování ve speciální přepravní tašce či boxu nezapomínejte ani tehdy, pokud jim v autě špatně nebývá. Poutejte je pokaždé, stejně jako sebe, i při sebekratší jízdě. Povinností řidiče je psa před cestou důkladně zabezpečit. Protože pokud například vozíte psa na klíně, koledujete si o pořádný malér.