Anglický kokršpaněl je ideální pes pro aktivně založené páníčky, ale i seniory

 Mazlíčci 
08. září 2021 08:53 / Marie Popelková
  7   0
📷
4 fotografie v galerii
Anglický kokršpaněl není nijak náročný na životní prostor Depositphotos
Anglický kokršpaněl patří k nejoblíbenějším ze skupiny španělů. Je to výborný lovec a velmi milý společník, který miluje procházky, vodu a jídlo.

Historie španělů sahá až do 14. století, patří mezi nejstarší anglická lovecká plemena. Byl vyšlechtěn ve Velké Británii a plemeno bylo uznáno v roce 1883. V současné době se využívá jako lovecký pes i jako rodinný společník. Hodí se jak pro rodiny, tak i pro jednotlivce. Potěšit může i seniory, kteří mu dokážou poskytnout procházky a nebudou ho pro jeho krásný kukuč překrmovat. Anglický kokršpaněl je lamač srdcí, a jestliže mu jednou podlehnete, jiné plemeno chtít nebudete. 

Důležité je nastavit pravidla

Anglický kokršpaněl je sebevědomý a odolný pes. Má sklony k tvrdohlavosti a přebírání vedení v domácnosti. Je potřeba už od štěněte věnovat dostatek času jeho výchově, nastavit pravidla, která budou všichni členové rodiny dodržovat. Správně vychovaný anglický kokršpaněl je milým společníkem a je vhodný k dětem. Nelze ho doporučit do domácnosti, kde žije jiné domácí zvíře, které by si mohl splést s lovnou zvěří, jako je například morče, andulka a zakrslý králík.

Kousavost

V 50. letech se vědci zabývali syndromem zuřivosti, kdy u anglických kokršpanělů pozorovali bezdůvodnou agresi a kousavost. I u nás měli angličtí kokršpanělé pověst nevyzpytatelných psů. Vědci dospěli k výsledku, že agrese se nejčastěji vyskytuje u zlatě zbarvených anglických kokršpanělů. Od té doby uplynul nějaký čas a chovatelům se podařilo selekcí toto chování eliminovat. Dnes nejsou angličtí kokršpanělé agresivnější než psi jiných plemen. Ale i dnes můžete potkat kousavého kokršpaněla z čistokrevného chovu, jde ale pouze o nezvládnutou výchovu.

Správná odměna

Anglický kokršpaněl má velmi kladný vztah k jídlu. Jsou to psi středně velcí, pohybliví, obratní, rychle se učí – využít toho můžete ke klasické poslušnosti, ale i v psích sportech. Výborný čich anglický kokršpaněl využije v loveckém upotřebení nebo při záchranářském výcviku. Je poměrně akční, rád se pustí do každého dobrodružství. Pokud by se vám zdál tvrdohlavý, musíte změnit přístup a hledat k němu pozitivní cestu. Někdy stačí najít jen tu správnou odměnu. Na procházkách si musíte dávat pozor, aby vám neutekl za zvěří nebo nechytl stopu.

Péče o kokršpaněla

Dlouhá srst vyžaduje pravidelnou péči, musíte ji dvakrát týdně pročesat, aby se nezacuchávala. Srst by měla být hladká, hedvábná, nikoliv kudrnatá. Pečovat musíte o jeho dlouhé uši, zejména v oblasti zvukovodu. Kontrolujte i tlamu, zda sliny nezpůsobují poprskání koutků, protože by se mohl vytvořit zánět. Anglickým kokršpanělům se často kazí zuby. Zápach z tlamy vás může upozornit na bakterie a kazící se chrup. Někdy má kokršpaněl sklony k obezitě, krmivo je vhodné dávkovat podle návodu. Ubytován může být venku, ale miluje bydlení v domě ve společnosti svého majitele. Dále čtěte: Kam umístit v zahradě ptačí budku, kdy je nejvhodnější čas a jak o ni pečovat.

Zdroj: Receptář, purina.com.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Dům a zahrada

Zazimování levandule. Pozor si dejte hlavně na stonky

Zavřít reklamu