Morčata patří k oblíbeným domácím mazlíčkům. Kvůli jedné chybě jim hrozí celá řada chorob

 Mazlíčci 
22. srpna 2021 17:06 / Šárka Sokolská
  126   0
📷
4 fotografie v galerii
Morčeti hrozí ze špinavého prostředí celá řada chorob Pixabay
Morčata patří k velmi oblíbeným domácím mazlíčkům. Ale aby se jim skutečně dobře dařilo, potřebují jedno. Denně čistit klec. Víte jak?

Morčata jsou skvělými společníky a lze si s nimi užít také spoustu zábavy. To, co některé lidi od jejich chovu odrazuje, je fakt, že mohou zapáchat. Tomu se dá snadno předejít, pokud se budete pravidelně starat o jejich klec. Některé činnosti je potřeba dělat každý den.

Vždy čisté misky a záchod

Každý den svou péči o morče začněte tím, že odstraníte staré jídlo, které zvíře nesnědlo předchozí den. Poté horkou vodou umyjte všechny misky na žrádlo a utřete je dosucha. Rovněž mu umyjte napáječku a doplňte ji čerstvou vodou. Denně také z povrchu odstraňte všechny volné hromádky sena a nahraďte ho čerstvým. A nezapomeňte také vyčistit morčeti záchod a posbírejte případné poházené bobky. 

Generální úklid 

Jednou za týden je potřeba morčeti vyčistit celou klec. A k tomu potřebujete vyndat i morče z klece. Připravte mu proto výběh, například venku. Na co nesmíte zapomenout jsme psali zde. Poté vykliďte celou klec včetně podestýlky. Klec pak důkladně umyjte horkou vodou a vystříkejte ji octovým roztokem v poměru 1 : 1. Ten klec důkladně vydezinfikuje. Roztok nechejte chvíli působit a klec vymyjte a osušte. Jsou-li na dně usazeniny z močového kamene, postříkejte je horkou vodou a nasypejte na ně kyselinu citronovou. Nakonec vydrhněte kartáčem a omyjte vodou. Nezapomeňte také na důkladnou očistu všech věcí v kleci včetně napáječky. Tu důkladně vydrhněte kartáčkem. Do čisté klece pak na dno vložte staré noviny a na ně podestýlku a čerstvé seno. 

Nejenom zápach

Nedostatečný úklid klece způsobí nejenom nepříjemný zápach ve vašem interiéru, ale morčeti může způsobit vážné zdravotní problémy. Některé jedince může dokonce zanedbaný úklid ohrozit i na životě. Od zbytků výkalů jim hrozí různé kožní problémy, vypadávání srsti, záněty očí a dokonce i infekce horních cest dýchacích.

Zdroj: haypigs.com, guineapigsaustralia.com.au.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu