Separační úzkostí mohou trpět nejenom psi, ale i kočky a papoušci
Ať už máte psa, kočku nebo třeba papouška, jde o zvířata velmi společenská. Někdy se ale může stát, že se zvíře na vaši přítomnost, což v době pandemie není nic neobvyklého, tak zvykne, že si doslova na vás vytvoří závislost. Ta se pak projevuje separační úzkostí.
Psi mohou trpět poruchou příjmu potravy
U psa se separační úzkost objevuje do věku 3 let a poté kolem 8. roku života. Může se vyvinout především u psů, kteří ve štěněčím věku nezůstávali ani chvíli o samotě. Nejčastěji se projevuje vytím či vytrvalým štěkáním v době, když odejdete z domu. Stresuje ho totiž samota, případně nuda. Vytí však může být začátek mnohem vážnějších problémů, které mohou vést ke změnám chování či zdravotním problémům. Pes, který trpí úzkostí, může začít ničit i věci, které má s páníčkem spojené, doma tak můžete nacházet rozkousané či pomočené boty, tašky, rozškrábaný nábytek, zdi a podlahy. Objevují se také abnormality v příjmu potravy – např. požírání atypických věcí, hltání nebo odmítání potravy.
Kočky – zánět močového měchýře
Pokud vaše kočka najednou začala močit na neobvyklých místech a poměrně často, jedná se o sterilní zánět močového měchýře. Ten vzniká důsledkem separační úzkosti. Především u kocourů je však potřeba ihned jednat a navštívit veterináře, protože u nich může dojít až k ucpání močových cest, což je život ohrožující situace.
Papoušci křičí
Ano, odloučení od svých páníčků velmi špatně snášejí i některé druhy papoušků. Vysvětlení je prosté. Papoušci jsou inteligentní zvířata, která nejsou úplně dobře přizpůsobena na „domácí život“. Proto jakákoliv změna může být pro ně velmi obtížná a těžko se s ní pak vyrovnávají. Značný stres u nich vzhledem k jejich inteligenci může vyvolat i nuda.
Jak se zachovat
Už před pořízením jakéhokoliv domácího zvířete byste si měli promyslet, zda jste schopni zvíře nejen nakrmit a uspokojit jeho základní potřeby, ale i mu připravit vhodné prostředí, zajistit veterinární péči a věnovat dostatek času. U psů je potřeba zvykat je na samotu postupně již od štěněcího věku. Mazlíčkům také zajistěte, aby se v době vaší nepřítomnosti dokázali zabavit, například pomocí různých hraček apod. O tipech, jak zabavit kočku, se dočtete zde. A pokud máte podezření, že se separační úzkost u vašeho zvířete projevila, jednejte rychle a včas, aby nepřerostla ve zdravotní potíže.
Zdroj: theconversation.com, birdsupplies.com.