Přikrmujeme ptáčky: Krásná i funkční krmítka ozdobí okno i zahradu

 Ostatní 
23. ledna 2017 06:56 / redakce
  0
📷
6 fotografií v galerii
Designové nerezové krmítko potěší ptáčky a ozdobí okno či zahradu Internet
Venkovní ptactvo má v zimě ztížený přístup k potravě, a tak ho přikrmujeme. Když na okno nebo zahradu instalujeme krmítko, zajistíme si stálou přítomnost štěbetajících ptáčků. Za péči se nám po zbytek roku mnohonásobně odvděčí sběrem škůdců i semen nežádoucích plevelů.

Leckoho by možná nenapadlo, že i krmení ptáčků je dlouhodobý závazek. Jakmile totiž s krmením jednou začneme, už nesmíme přestat. Ptáci se totiž velmi rychle odnaučí hledat si potravu sami a budou na nás závislí. Vhodné je kombinovat různé způsoby krmení podle druhu ptactva. Důležité je, aby krmení nepoškodily srážky nebo nerozfoukal vítr. Krmítko mívá stříšku a mělo by mít i bočnice, vysoké alespoň 2 centimetry, které brání rozfoukání potravy i její smetení krmícími se ptáky na zem.

Důmyslná a nenáročná na obsluhu jsou automatická krmítka, v nichž se potrava postupně dosypává ze zásobníku podle potřeby ptačích strávníků. Na trhu jsou k dostání klasické dřevěné budky i stylové fantazie z netradičních materiálů a leckdy i roztodivných tvarů. Rozmanitostí výrobci vycházejí vstříc zákazníkům, ptáčci si brzy zvyknou prakticky na cokoli, hlavně když je zdroj potravy funkční a štědrý. Mnohem důležitější je pro ně umístění, protože stejně rychle jako ptáci objeví krmítko i kočky, k nimž se ochotně přidá třeba i kuna. Není pravda, že sytá kočka ptáčky neloví, pro většinu z nich představuje ptáček přinejmenším lákavou hračku a v pokusech, jak se ho zmocnit, bývají neuvěřitelné vynalézavé. Krmítka proto umísťujeme do volného prostoru, na klidné místo, alespoň 1,5 metru nad zem. U závěsných prověříme i možný přístup koček ze stran, na kmeny stromů můžeme přidělat zábranu, přes niž kočka nevyšplhá.

Stříškový zásyp u země ocení ptáci, kteří sbírají potravu ze země, například strnadi, kvíčaly či kosi. Oblíbená jsou různá lojová (tuková) krmítka, často kombinovaná se semínky. K tomu může posloužit například i převrácený hliněný květináč, uprostřed s tyčkou na uchycení lojových koulí či válců. Krmítko snadno vytvoříme i z větší borové šišky, kterou ponoříme do vhodného rozehřátého tuku nebo směsi tuku a semínek. Často se používají i zavěšené půlky kokosových ořechů, kterými kromě sýkorek nepohrdne ani datel.

Ptáky přikrmujeme podle počasí až do konce března. Nejraději mají slunečnicová semena a oříšky, uvítají i proso, pohanku, lněné semínko, ovesné vločky, mák apod. Někteří milují i sušené bobule, třeba jeřabiny, černý bez nebo rozinky, rádi si zobnou i do zavěšeného jablka. Do krmítka nepatří těstoviny, čerstvé pečivo, slané a kořeněné pokrmy, odpad z kuchyně a semínka, drobky nebo ovesné vločky, zamíchané do zbytku tuku po smažení.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda