Jak využít pěstované aloe vera

 Ostatní 
27. ledna 2017 17:09 / Marie Popelková
  0
📷
2 fotografie v galerii
Aloe vera neboli aloe pravá patří mezi nejstarší léčivé rostliny.  Shutterstock
Aloe vera není jen pokojová rostlina, ale je také velmi přínosná pro naše zdraví a krásu. Gel a šťáva z aloe posilují vlasy, hydratují pokožku a můžete z nich připravit i chutný nápoj!

Prospívá zdraví, hydratuje, urychluje hojení – to a mnohem víc umí Aloe vera. Je škoda, abyste tohoto přistěhovalce z Afriky měli doma pouze na okrasu. Jeho blahodárné účinky je možné využít jak na tělo, tak dokonce i do těla.

Jak využít aloe?

Přestože domácím pěstováním nikdy nedocílíme toho, aby aloe vera dorostlo takových rozměrů jako ve volné přírodě, někteří zdatní pěstitelé se mohou pochlubit listy dlouhými až 50 cm. I když se říká, že pro léčivý efekt je potřebná dužina z metru dlouhých listů, pro domácí léčení se hodí i cca 30 cm dlouhé listy. Účinnější jsou však nejméně 3 roky staré rostliny.

V případě potřeby, při popáleninách či drobných poraněních, je tak možné uříznout kus listu a místo potřít kouskem dužiny. Zmírní se bolest a rána se bude mnohem lépe hojit. Aloe má tu výhodu, že já zařezávání listů nijak neškodí. Listy totiž po čase zase dorostou. Aloe tak dává nepřetržitou úrodu a velmi rychle se navíc rozmnožuje odnožemi.

Elixír pod slupkou

Pokud máte nějakou drobnou ranku či štípanec, stačí, když uříznete kousek listu a řezem přiložíte na postižené místo. Obklady můžete aplikovat také na opary, popáleniny, akné či jizvy. Pamatujte na to, aby list byl vždy omytý, a po pár hodinách jej vždy seřízněte, ať na bolístku působí čerstvá šťáva.
Tím ale možnosti, jak aloe vera upotřebíte, nekončí…

Hojivý gel

Budete potřebovat: 
1 velký tlustý list aloe vera, 50 ml kokosového oleje
List odřízněte úplně u stonku a podélně jej nařízněte. Mezi slupkou a gelem je nepotřebná dužina, po rozříznutí tedy nechte list vyschnout. Pak lžičkou naberte jen gel bez dužiny a smíchejte jej s kokosovým olejem. Lépe se vám bude pracovat, pokud bude kokosový olej v kapalném skupenství (od teploty 24 °C). Hotový přípravek uchovávejte v lednici a používejte ho na vnější ošetření, více v článku 

Pleťová maska s aloe vera

Budete potřebovat:
2 listy aloe vera nebo hotový gel
1/2 citronu
Pokud nemáte hotový gel, ale máte doma rostlinu, začněte preparací dužiny z rostliny. Utrhněte 2 listy, ořízněte oba ozubené kraje, potom opatrně seřízněte vrchní část listu. Z dužiny začne vytékat průhledná šťáva. Opatrně celou dužinu odřízněte od spodního listu. Můžete ji rovnou vložit do mixéru, případně použijte tyčový mixér. K dužině vymačkejte šťávu z poloviny citronu a směs mixujte přibližně minutu. Hotovou masku aplikujte na obličej a nechte působit 10-15 minut.
Místo citronové šťávy můžete také vyzkoušet kombinaci aloe vera se lžící tekutého medu.

Domácí aloe vera drink

Vezmete si listy aloe a zbavíte je venkovní části listu, tím získáte dužinu. Nejlépe jde dužina vydbalat malou lžičkou. Dáte do mixéru a rozmixujete najemno, poté přidáte minerální vodu nebo džus v poměru 1 díl aloe na 5 dílů minerální vody a chvíli mixujete. Ti, kteří mají rádi sladké, mohou přidat trochu medu a ti, kteří raději něco osvěžujícího, mohou kápnout trochu citronu. Nejlepší je podávat vychlazené s kostkami ledu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?