Kvetou vám cukety, ale plody nikde? Několik rad, jak na bohatou úrodu
Cuketa je vynikající plodina plná vody i minerálních látek. Skvěle se hodí do kuchyně a má mnoho užitečných vlastností pro hubnutí i pro lidi nemocné. Není divu, že si ji mnozí sázíme na zahrádku. Čím to, že se pěstování nedaří?
Důvod může být docela prostý. Protože cuketa vytváří mnoho listové a plodové hmoty, potřebuje hodně vláhy, tepla a živin. Nejčastější problém proto je, že nám některá ze složek chybí.
Teplo
Léto je v plném proudu, takže nedostatek tepla nehrozí. Možná ale právě vaše cukety prošly na jaře mrazem a to zpomalilo jejich růst. Každopádně příště nevysévejte cukety, pokud hrozí přízemní mrazíky. Jinak i pozdě vysazená cuketa se ještě nastartuje. Navíc některé odrůdy začínají plodit až po devadesáti dnech. Problém tak může nastat hlavně, pokud začne rychle chladný podzim.
Živiny
Nejdůležitější pro cukety jsou živiny. Záhony se mají na podzim zásobit hnojem. To není v možnostech každého zahrádkáře. Na jaře se proto nejčastěji dodává kompost. Ale ani to není všechno. Důležité je pravidelné hnojení tekutým hnojivem. V období květu a plodů pak hnojivem vhodným pro vytváření plodů. Naředíte do konve podle návodu a zalijete každý týden. Uvidíte, jak začnou cukety růst a jak se začne vytvářet množství plodů. Podobné to je i s dýněmi. Tato drobná starost za výsledek opravdu stojí.
Zálivka
Pokud chcete maximalizovat úrodu a nechcete, aby vaše cukety byly malé a zatvrdlé, pak se snažte zalévat pravidelně a hojně. Nemusíte polévat celý záhon, ale snažte se dodat vláhu přímo ke kořenům rostliny. Plody budou křehčí a rychleji porostou.