Jak doma pěstovat kokosovou palmu, aby vám neuhynula?

Jen málo pokojových rostlin dodá domovu takový nádech exotiky
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
05. července 2018 18:04 / Shutterstock
  0   0
Kokosová palma umí navodit atraktivní atmosféru tropů, jen málo pokojových rostlin dodá domovu takový nádech exotiky. Boduje svým elegantním vzhledem, sytou zelenou barvou a netypickými listy. Její pěstování však jednoduché není.

Kokosová palma roste v divoké přírodě i na mnoha obydlených místech světa. U nás je oblíbená jako okrasná rostlina do zimních zahrad a místností, protože se umí přizpůsobit i pokojovým podmínkám.

V prostorách působí věcně a vyzařuje harmonii. Koupit ji můžeme v různých velikostech. V bytech pěstujeme výlučně zakrslé druhy dorůstající do výšky dva až tři metry.

Vzhledem k tropickému původu ale vyžaduje velkou péči. Ke zdravému růstu potřebuje vyvážený poměr světla, vody, vzdušné vlhkosti, tepla a živin. Dobře roste na velmi světlém místě, přičemž nesnáší sluneční úpal.

V létě vyžaduje bohatou zálivku a pravidelné rosení, v zimě je třeba zálivku omezit. Palmu polévejte měkkou, odstátou vodou, s nízkým obsahem vápníku. Ve vytápěných prostorách, zejména v zimních měsících, totiž trpí obyčejně suchým vzduchem.

Jako nejvhodnější umístění pro kokosovou palmu se jeví vytápěné zimní zahrady, uzavřená květinová okna nebo vitríny. Teplota na růst by se měla pohybovat okolo 22 stupňů Celsia, v zimním období stačí 18 stupňů Celsia.

Palmy jsou citlivé na přesazování, proto k němu přistupujeme pouze tehdy, když kořeny začínají přes květináč prorůstat. Nejvhodnější období je jaro, aby v průběhu léta měly rostliny čas na zotavení. Substrát vyžadují lehčí, propustný, mladé rostliny snášejí vyšší obsah písku.

Kokosová palma je také citlivá na nemoci. Nejčastěji se objevují choroby způsobené nevhodnými pěstitelskými podmínkami. Hnědé špičky listů se objevují na rostlinách pěstovaných v prostředí s příliš nízkou vzdušnou vlhkostí.

Žloutnutí listů se projevuje při nedostatečné zálivce, drobné hnědé skvrny se objevují, pokud jsou rostliny přelité nebo nachlazené. Příčinou může být i velmi tvrdá zálivková voda.

Rostlinu si můžete opatřit v zahrádkářství, případně ve velkých hobbymarketech. Někdy je možné koupit predklíčená semena, která po zakoupení sázíme do vhodného substrátu.

Poslední a nejkomplikovanější možností je pokusit se vypěstovat ořech ze zakoupeného plodu. Jak na to, jsme psali zde.

Pěstování kokosové palmy je v bytě velmi náročné. A často končí uhynutím rostliny. Je totiž obtížné přiblížit se podmínkám, které má palma v tropickém prostředí - dostatek světla, teplo a zvýšená vlhkost vzduchu.

Jan Novák | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Božsky krásná místa v Itálii, kde zažijete nezapomenutelnou dovolenou

Věda & Vesmír

Chorvatsko čelí invazi agresivních krabů

Bydlení

Z balkonu orientovaného na jih můžete udělat nádhernou kvetoucí oázu

Zavřít reklamu