Jak snadno udržovat velkou zahradu, abyste se úplně nesedřeli

Údržbě pomohou prvky, kde není třeba sekat trávu
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
10. července 2018 15:50 / Shutterstock
  0   0
Všichni, kdo mají nějakou zahrádku, vědí, jak náročný úkol je ji udržovat. Ať už pěstujete zeleninu či květiny, všechno vyžaduje velké úsilí. A co když máte opravdu velký pozemek? Má jedinec či dvojice šanci vše udržet zajímavé nebo se musí sedřít? Máme dobrou inspiraci.

Existují samozřejmě různé vstupy do situace, kdy se musíme začít starat o velkou zahradu. Někdy jde o dědictví, jindy o koupi domu, jehož je zahrada součástí. Někdy zakládáme zahradu sami, jindy navazujeme na to, co už vybudoval někdo jiný. Vždy je možné reagovat po svém a udělat si zahradu k obrazu svému. Každý máme také jiné představy. Ty následující by mohly oslovit někoho, kdo se nechce nebo nemůže na zahradě sedřít, ale přesto chce, aby jeho pozemek dával smysl.

Plochy bez údržby

Dobré je, pokud bude mít vaše zahrada velké plochy bez údržby. Ono je totiž něco jiného mít krásně zastřižený trávník na několika stovkách metrů čtverečních a něco jiného, když máte zahradu o dvou hektarech. Jsou lidé, kteří i z důvodů údržby volí prvky, které jim slouží k rekreaci a současně zbaví nutnosti sekat trávu. Takovým prvkem může být i vhodná vodní plocha. Nemusí jít vždy o bazén. Vkusně vybudované jezírko je pohledově nádherné a přitom žije svým vlastním životem.

Jistě by nebylo pěkné, kdybychom všechno vyasfaltovali či vybetonovali. Na tento styl řešení prostoru u domů lze narazit v některých zahraničních lokalitách. Ale je pravdou, že vybudováním určitých posezení, která mají dlažbu, či pěšinek zabezpečených proti prorůstání trávy a posypaných pískem či drobnými oblázky, můžete váš prostor pozvednout na novou úroveň a přitom není nutné stále něco sekat. Přinejmenším se plocha k pravidelné údržbě významně zmenší.

Jestliže máte málo prostředků, potřebujete aktuálně investovat spíš do výstavby či rekonstrukce domu, můžete také rozdělit zahradu na část, kde budete stát o krátce střižený trávník a ve zbytku podporovat luční styl. V tom případě kosíte jen dvakrát do roka. A možná najdete i někoho, kdo by o takové seno stál a práci udělá za vás. Nebo máte domácí mazlíčky, kteří seno ocení.

Hospodářská zvířata

Existuje také možnost využít plochu zahrady jako pastvinu. Když ohradíte obyčejným pletivem příslušnou část, můžete do ní umístit dvě či více oveček a nechat je postupně spásat trávu, která vyroste. Ovečky můžete pořídit zjara, a pokud je nechcete zabezpečovat na zimu, mohou podle vašeho založení buď se stát součástí vašeho jídelníčku, nebo je můžete odprodat chovateli, od kterého jste je získali. Ovečky některých plemen nejsou během roku příliš náročné. Stačí přístřešek, aby měly kam se schovat a možnost napájení čistou vodou. Podle rozsahu zahrady je můžete i přikrmovat. Ale obecně platí, že ovci stačí čerstvá tráva a případně seno. Jako pamlsek může posloužit suché pečivo. Na deset ovcí je třeba alespoň jeden hektar pastviny.

Nemělo by se také zapomínat na možný chov slepic. Slepice také velmi vděčně vyzobají vše zelené a přemění to na vajíčka. Vyžadují sice více péče, ale část z ní se dá vhodně zautomatizovat, což se můžete dočíst třeba v článku zde.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Fascinující místa, o kterých je dobré něco vědět

Věda & Vesmír

Jedna z největších hvězdných erupcí má velké důsledky pro mimozemský život

Bydlení

Nevěřte mýtům, podlahové topení lze kombinovat i s parketami a klidně vyhřeje celý dům

Zavřít reklamu