Vybrat správné hrábě je kumšt. Poradíme, které jsou nejlepší na listí

 Zahrada 
10. října 2018 15:10 / Veronika Prášilová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Typ hrábí určitě nepodceňujte, bude se vám lépe pracovat Internet
Správné nářadí je základem pro efektivní práci na zahradě. Na podzim se ke slovu dostávají především hrábě. Abyste při úklidu listí nepoškodili trávník a příliš se nenadřeli, přinášíme užitečné rady pro výběr nejvhodnějšího typu hrábí.

Zjistíte totiž, že nejsou hrábě jako hrábě, a jejich správný výběr vám výrazně usnadní práci na zahradě nejen teď na podzim, ale i na jaře.

Shrabovat listí nebo ne?

Obě varianty jsou správné. Okrasnému trávníku vrstva listí může uškodit, protože se pod ní může kvůli zapařování tvořit plíseň. Listí ale nemusíte likvidovat, stačí jej přidat na kompost nebo přesunout tam, kde poslouží. U živých plotů, keřů, trvalek a záhonů může listí naopak vytvořit ochrannou vrstvu, která rostlinám umožní bez úhony přežít zimu. Tlející listí se také postupně postará o výživu rostlin jako přirozené hnojivo.

Hrábě dřevěné, kovové nebo plastové?

Pro každou činnost se hodí jiné hrábě. Zatímco dřevěné jsou nejlepší na hrabání sena nebo suché trávy, klasické rovné kovové nejlépe poslouží na jarní úpravu záhonů, ale na listí se nejlépe hodí takzvané švédské neboli planžetové hrábě s vějířem „prstů“.

Jejich pružné listy bývají vyrobeny z kovu nebo plastu a mívají nastavitelnou šíři záběru. Maximální rozevření se hodí na rozsáhlejší plochy a velké listí, úzký záběr je vhodný na úklid menšího listí, mezi keře či na uličky. Materiál v jejich případě nehraje roli. Kovové jsou pevnější, ale ani plastové se jen tak nepolámou. Výrobci garantují, že i když na ně nechtěně šlápnete nebo silněji zaberete, listy se neulomí, jsou totiž vysoce pružné.

Hrábě může nahradit technika

Koho hrabání listí nebaví a nemá hluboko do kapsy, může si koupit vysavače listí nebo naopak fukary. Ty jsou vhodné spíše na velké pevné plochy. Vysavače si spolehlivě poradí se suchým listím, u mokrého už mívají problém. Zkrátka klasické hrábě stále mají své nezastupitelné místo jak při jarní přípravě záhonů, tak především u podzimního sběru listí.

To je ovšem jen jedním z mnoha úkonů přípravy zahrady na zimu. Nutné je také věnovat pozornost závlahovému systému, zahradnímu jezírku nebo hlízám cibulovin. O správném zazimovávání si můžete přečíst v našem dalším článku.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David oslavil šedesátiny s dvouletým zpožděním. Dostal ale multiplatinovou desku

Styl

Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí...

Tech

Kostka o velikosti mikrovlnky letí k Měsíci. Je nabitá technologiemi a bude vybírat nejlepší trasu

Zavřít reklamu