Vypěstujte si byliny proti depresi a únavě
Nemusíme hned běhat k lékaři pro antidepresiva. Naštěstí jsou i jiné možnosti, jak se dostat do formy a zlepšit své psychické rozpoložení. Například užíváním některých bylin. Pěstovat je můžete po celý rok za oknem a jistě vám udělají dobrou službu.
Meduňka léčí deprese
Její hlavní předností je to, že ji můžete mít po celý rok čerstvou. Zajděte si klidně hned teď do zahradnictví pro semínka a za pár týdnů budete mít za oknem krásně rostlou zelenou bylinku. Voní po citrusech a už jen tím naše tělo povzbuzuje. Pití meduňkového čaje pak velmi účinně zahání únavu, stres, nespavost a špatnou náladu.
Meduňku používejte buď do čaje, nebo čerstvou. Vařením ztrácí vůni i aroma. Čerstvé a mladé lístky meduňky se hodí k ochucení zeleninových salátů, do bylinkových omáček i másla.
Antidepresivní meduňkové víno
Připravíme jej z rozmačkaných čerstvých listů meduňky, které necháme tři dny louhovat ve víně. Po scezení uchováváme meduňkové víno v uzavřené láhvi v chladničce. Užívá se při nechutenství, úzkostech, depresích a žaludečních bolestech každé 2 hodiny.
Rozmarýn pro zklidnění nervů
Trvalka, která kvete po celý rok je jedním z nejlepších přírodních antidepresiv. Jako jedna z mála bylinek má rozmarýn zároveň stimulační a uklidňující účinek. Stimuluje totiž krevní oběh a lehce zvyšuje tlak. Zároveň ale uklidňuje mysl, odhání deprese, pocity úzkosti a uvolňuje vnitřní napětí. Nenajdete lepší lék proti bolesti hlavy a na zklidnění nervů. V květináči však nezapomínejte na pravidelné hnojení, bez toho se rozmarýnu u vás dařit nebude.
Dejte si rozmarýnový likér
Do litrové světlé láhve vložíme dvě pěkné větvičky čerstvého rozmarýnu (případně půl lžíce sušeného) a přilijeme 700 ml oblíbeného koňaku. Sklenici dobře uzavřeme, necháme tři týdny na okenním parapetu a denně dobře protřepeme. Po třech týdnech svaříme 6 lžic vody s 8 lžícemi cukru na sirup a vychladlý přilijeme do koňaku a uložíme do chladna do tmy na 4 týdny. Vyjmeme rozmarýn, přefiltrujeme likér a můžeme začít ochutnávat.
Petržel pomůže udržet dobrou náladu
Říká se jí také kudrnka a představovat ji jistě není třeba. Na zahrádce nebo v truhlíku za oknem ji má snad každý. Vydrží zde bez větší péče po celý rok. Jen nezapomínejte na pravidelnou zálivku – to skutečně vyžaduje. Jde o nejlevnější bylinku proti podzimním neduhům a depresím.
Ochutnejte petrželový sirup
6 citronů oloupeme a nakrájíme. Přidáme omytou petrželovou nať (i stonky), 0,5 l vody a vše posekáme ponorným mixérem. Nádobu uzavřeme a dáme na 12 hodin do chladničky. Pak směs přecedíme přes sítko či gázu. Do scezené směsi přidáme 1,5 kg cukru, 40 g kyseliny citronové a mícháme, dokud se cukr nerozpustí. Sirup se nevaří, uskladňujeme ho v chladničce. Petrželku v sirupu vůbec neucítíte, nemusíte se bát.
Šalvěj proti smutku
Říká se jí také „palivec depresí“. V přírodním léčitelství je šalvěj známá díky tomu, že dezinfikuje a ničí bakterie i viry. Pomáhá při bolestech horních dýchacích cest, chřipce, nachlazení i rýmě. Nejvhodnější pro léčbu těchto neduhů je čaj. Ten však mimo jiné umí i tlumit nervové vypětí, stres a pomáhá s nespavostí. Výhodou šalvěje je to, že ji můžeme pěstovat za oknem prakticky po celý rok. A bez větší péče.
Zasaďte si také vlastní ořech
Proti podzimím depresím vám mohou pomoci i ořechy. Právě nyní je vhodný čas zasadit ořešák. Ořechy obsahují spoustu cenných látek, které jsou ideální také pro naše svaly i nervy.