Rozsviťte svůj domov prvosenkami. Při správné péči budou stále kvést
Jsou nejenom krásné a pestrobarevné, ale hlavně cenově dostupné. Prvosenky mají velkou výhodu v tom, že můžete jejich barvy libovolně kombinovat a vytvořit si z nich nádherné jarní aranžmá. Aby vám prvosenka dlouho vydržela, je potřeba dodržet pár zásad.
Svěže vypadající
Pokud vybíráte prvosenku v obchodě, všímejte si, jestli listy nejeví známky choroby nebo škůdců. Volte takovou rostlinku, která má svěží zelené listy, které nejsou zvadlé a ani zažloutlé. Pokud chcete mít prvosenku obsypanou květy, pak se dívejte po takové, která má nasazených co nejvíce pupenů.
Nenáročná na péči
Primulky nejsou vůbec náročné na péči. Jakmile si je přinesete domů z obchodu, je dobré je přesadit z malého květináče do hlubší nádoby, aby měly kořeny dostatek místa pro růst. Nezapomeňte namíchat správný substrát. Pak už jim stačí málo. Především polostín a dobrá zálivka. Rostlinku zaléváme opatrně, aby měla dostatek vláhy, ale nebyla zbytečně přemokřená. Co jim vyloženě nedělá dobře, tak to je příliš teplý a suchý vzduch, který vytváří ústřední topení. Proto jsou pro ni vhodnější chladnější místnosti. Jednou za čtrnáct dní dopřejte primulce hnojivo. Odkvetlé květní stvoly pravidelně odstraňujte, rostlina bude stále znovu nakvétat a bude dlouho dobře vypadat.
Přečká i zimu
Jakmile vám rostlina odkvete, neznamená to, že ji musíte vyhodit. Přesaďte ji ven. Primulky vypadají krásně v trvalkových záhonech, na skalkách, v blízkosti jezírek, hodí se i na výsadbu záhonových obrub, ale dát si je můžete i do balkonových truhlíků. Nejvhodnější jsou pro primulky polostinná místa. Půda by měla být výživná, stále mírně vlhká. Občas je můžete i mírně přihnojit. Počítejte s tím, že po přesazení rostlinky většinou zaschnou, ale koncem léta a začátkem podzimu nás mohou překvapit novými květy. Primulky stejně dobře dokáží odolat i zimě. Pokud nesněží, ale mrzne, stačí je přikrýt chvojím a na jaře vám znovu krásně obrostou.