Pěstovat šantu kočičí zvládne každý. Pozor ale, ať vám nezamoří celou zahradu
Šantu kočičí si můžete vysadit na zahrádku na jaře nebo na podzim ze semínek nebo dospělých rostlinek. Jestli začnete se semínky, vyklíčí vám do tří týdnů. Má světle zelené lístky a květ podobný levanduli. Lze ji využít i při vaření nebo jako léčivou bylinku. Například čaj z lístků a květů ulevuje kašli a olej vyextrahovaný z listů se používá v přírodních repelentech proti komárům. Jestli si ji chcete pro sebe nebo vaši kočku vysadit, mějte na paměti, že existují různé druhy, a navíc jsou všechny invazivní, takže se vám mohou snadno rozšířit na zahradě.
Světlo
Šanta nejlépe roste v plném slunci v kombinaci s pravidelným zaléváním a v půdě, která dobře odvádí vodu. Snese ale i částečný stín. Dobře odolává suchu, a proto ji lze vysadit na místa, kde by jiné rostliny trpěly.
Zalévání
Zalévejte pravidelně, ale dávejte pozor, abyste ji nepřelévali. Dovolte půdě, aby mezi zálivkami skoro úplně vyschla. Potom ji zase pořádně namočte.
Účinky
Mnoho lidí má šantu spojenou s jejími psychoaktivními účinky na kočky. Tento efekt se dostaví, když ji kočky snědí a nebo k ní čichají, a proto je někdy můžete vidět, jak se k ní válí. Snadno může přilákat i kočky ze sousedství, a proto si její výsadbu předem dobře rozmyslete. Naštěstí ale není pro kočky návyková nebo škodlivá.
Sklizeň
Sklízejte šantu ihned po tom, co začne kvést, během suchého, slunečného dne. Vhodný čas je dopoledne, jakmile uschne rosa, ale předtím, než začne být příliš horko. Odřežte celou rostlinu v její spodní části a co nejdříve ji pověste na tmavém, dobře větraném místě. Existují i další bylinky, které mají kočky v oblibě.