Zůstal vám na zahradě starý pařez? Odstranit ho lze i bez velké námahy

 Zahrada 
25. srpna 2019 17:56 / Ema Maxová
  15
📷
4 fotografie v galerii
Jestli se chcete pařezu zbavit ekologicky, ideální volbou jsou houby Shutterstock
Způsobů, jak odstranit pařez, je ce­lá řada, volba optimálního způsobu však záleží na konkrétní situaci. Záleží například na počtu pařezů, na přístupnosti daného místa nebo také na tom, jak na jejich odstranění spěcháte.

Starý pařez může sice na zahradě posloužit jako krásná dekorace, ale většina lidí se chce pařezů spíš zbavit. Odrazuje je jen vidina těžké práce. Pařezu se však dá zbavit různými způsoby a některé z nich nejsou ani namáhavé.

Když nespěcháte, jde to bez námahy

Na boj s pařezem zakořeněným hluboko v zemi si vyčleňte dostatek času. Pokud vám pařez na zahradě příliš nepřekáží a na jeho odstranění nespěcháte, nechte to na přírodě. Do pařezu vysaďte jedlé dřevokazné houby.

Do vyššího kmenu můžete naočkovat hlívu ústřičnou, jidášovo ucho, penízovku sametonohou, shiitake a jiné druhy hub. Ve všech uvedených případech můžeme sklízet houby na jaře a na podzim až do doby, kdy se pařez rozpadne. Dřevokazné houby jeho rozpadnutí výrazně urychlí. Očkovat pařezy je ideální v dubnu a květnu, čili uprostřed jara.

Když musí přijít na řadu síla

Potřebujete-li se pařezu zbavit hned, nezbývá, než ho ze země mechanicky vyrvat i s kořeny. Ideální je, když je pařez trochu vyšší. Kolem horní části kmenu obtočte pevné lano nebo řetěz a pomocí traktoru pařez vytrhněte. Jestliže nemáte k dispozici traktor, použijte takzvaný hupcuk. Jde o řetězový zvedák s pákou, jehož jeden konec se omotá kolem pahýlu stromu a druhý se připoutá ke kmeni stromu zdravého. Zdravý strom by měl být silnější než pahýl, který potřebujete vytáhnout, jinak by se vám mohlo stát, že si vytrhnete zdravý strom. Tomu lze zabránit ukotvením kon­ce hupcuku na zdravý strom co nejníže k zemi - tím bude páka na rozdíl od trhaného pahýlu takřka nulová.

Proces můžete urychlit i tím, že okolí pařezu mírně odkopete a odhalené kořeny budete průběžně odsekávat.

Vypalování pařezu

Hodně lidí se uchyluje k takzvanému vypalování pařezu. Jde o to, že se do dřeviny navrtají dírky a do nich se nalije topný olej nebo petrolej (nikdy ne benzin). Pak se počká několik týdnů, než dřevo hořlavinu pořádně natáhne. Těsně před podpálením se pak do dírek ještě nakape trochu petroleje. Pařez může doutnat i několik dní a je třeba to mít pod kontrolou. Například v rašelinné půdě může kořen prohořet desítky metrů daleko, aniž by majitel zahrady tušil, že se tím vystavuje trestní odpovědnosti za způsobený požár. Tato metoda je proto velmi riskantní.

Chemické metody

Chemická likvidace pařezů je dlouhodobější proces. Vodorovnou plochu pařezu je třeba naříznout motorovou pilou do hloub­ky asi pěti centimetrů a do vzniklé drážky jednou za rok nasypat kuchyňskou sůl nebo ledek. Množství soli ne­musí být velké. Rozpad pařezu urychlíte tím, že drážku zakryjete zatíženou igelitovou fólií, aby se sůl nevyplavovala dešťovou vodou.

K likvidaci pařezů chemickou metodou můžete také zakoupit průmyslově vyráběné odstraňovače pařezů na bázi herbicidů. V žádném případě nesmíte používat chemikálie, jako je dichroman. Je karcinogenní a vysoce toxický!

Pomoc odborníků

V případě, že se do odstranění pařezu obáváte pustit samotní, povolejte odbornou pomoc. K mechanickému odstraňování se většinou využívá speciální fréza. Některé typy dokážou jít do hloubky až dvacet centimetrů pod terén, jiné dokonce ještě o dvacet centimetrů hlouběji.

Ve většině případů však v zemi zůstanou zbytku pařezu a kořenu, dané místo proto není vhodné k nové výsadbě. K vytržení může posloužit i nějaký tahač. Zvažte však, zda si hodláte zničit pěstovaný trávník těžkou technikou kvůli jednomu pařezu. Pomoc s odstraněním pařezu vyjde na několik tisíc korun.

Orientační ceník frézování pařezů

20 cm pod úroveň terénu 1 až 10 pařezů
do Ø 30 cm 450 Kč / ks 
do Ø 31 až 50 cm 650 Kč / ks
do Ø 51 až 80 cm 950 Kč / ks
do Ø 81 až 100 cm 1050 Kč / ks

Dále čtěte: Vyrobte si v zahradě krásné přírodní ohniště. Poradíme, jak jej udělat bezpečné.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Helena Vondráčková se i přes koronavirová opatření rozhodla uspořádat vánoční koncert

Styl

Skořápky z ořechů nevyhazujte. Pomohou proti kašli i s doplněním jódu

Tech

Škoda Garde. Poslední škodovácké kupé slaví 40 let

Zavřít reklamu