Potřebujete novou sekačku na trávu? Na tohle byste se měli zaměřit

 Zahrada 
06. září 2018 13:34 / Martina Langová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Poradíme vám, podle čeho nový stroj vybírat Shutterstock
Jestli vám dosluhuje starý pomocník na trávu, rozhodně neotálejte s nákupem nového. Ke konci zimy raketově vzrostou ceny, teď máte jedinečnou možnost nakoupit si sekačku na trávník za minimum peněz.

Jenže není sekačka jako sekačka. Kupovat za každou cenu nejlevnější kus a šetřit se opravdu nevyplácí. To však naštěstí v tomto období nemusíte. Na podzim ceny těchto strojů klesají tak nízko, že za cenu obyčejné neznačkové levné teď koupíte kvalitní značkovou s dlouhou záruční lhůtou.

Velikost zahrady

Před nákupem sekačky je nutné rozmyslet si, na jak velkou zahradu ji hodláme využít. Pokud je sekačka určená například k sečení plochy do 600 m2, neznamená to, že si neporadí s větším pozemkem, ale je třeba počítat s tím, že práce s ní bude komplikovanější. Kvůli omezenému výkonu i pracovnímu záběru nože bude sekání trvat déle a často se budeme zbytečně zdržovat i s vysypáváním malého koše.

(Ne)pravidelnost

Před nákupem sekacího stroje je nutné vzít také v úvahu fakt, jak často hodláme zahradu sekat. Zatímco někdo si potrpí na velmi krátkém, upraveném a pravidelně zastřihávaném trávníku, jiný zase nechá trávu růst do výšky a poseče ji až ve chvíli, kdy ho začne nějakým způsobem omezovat nebo obtěžovat. Někdo tedy seče třeba dvakrát týdně, jiný jednou za dva měsíce.

Právě proto je nutné volit sekačku s centrálním nastavením výšky. Snadno pak posečete krátký porost, i přerostlou zahradu. Je-li tráva dlouhá, funguje sekání tak, že nejprve posečeme horní třetinu trávníku a teprve až za další den či dva zakrátíme dalším sečením na požadovanou výšku. Tím chráníte trávník před šokem, který by jinak utrpěl odseknutím nepřiměřené délky listů a rychlým odhalením své spodní části slunečnímu záření. Musíte mít však jistotu, že sekačka takovýto způsob sečení zvládne. 

Další funkce sekačky

Dnešní sekačky na trávu mohou mít i spoustu dalších přídavných funkcí. Mezi ty nejčastější patří mulčování, boční výhoz trávy, nastavení rychlosti pojezdu a další. Jsou to všechno „nadstandardy“, které k životu sice nutně nepotřebujeme, ale rozhodně nám mohou zpříjemnit práci na zahradě.

Cena takových sekaček není o tolik vyšší jako u obyčejných. Přesto nám v konečném efektu může hodně ušetřit. Je také důležité si uvědomit, že tyto funkce není možné k sekačce dodatečně doplnit; pokud vám začnou chybět, vždy to znamená zakoupení nové sekačky. 

Akumulátor nebo elektrika?

Nejčastější dilema zahradníků. Po kterém druhu sekačky je tedy lepší sáhnout? Pokud si pořídíme akumulátorovou, musíme se předem ujistit, zda ji prodejce dodává i včetně akumulátoru. Někdy je totiž nutné přikoupit si jej samostatně, a to se nám moc nevyplatí. Rozhodně se také poptejte na možnost zakoupení náhradních akumulátorů. Zjistěte si i to, jak velkou plochu na jedno nabití posečete, to je velmi důležitý údaj.

Také je výhodnější externí nabíječka akumulátoru. Pokud si pořídíte druhý akumulátor, můžete jej na externí nabíječce nabíjet a mezitím sekat s prvním akumulátorem. Sekačky s integrovanou nabíječkou v průběhu nabíjení používat nelze. U elektrické sekačky je zase důležité mít dobře dostupný zdroj energie a pořídit si i dostatečně dlouhý připojovací kabel.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nový Top Gun s Cruisem je strhující. Skvělá akce, láska i trocha dospělosti

Styl

Vysoce citlivých dětí je mnoho. Prožívají náhlé záchvaty vzteku, smutku a běžné výchovné metody na...

Dům a zahrada

Slimáci jsou neúprosní a dokáží zlikvidovat celou vaši úrodu. Jejich invazi se můžete bránit

Zavřít reklamu